Birikmiş bulaşık, dağınık tezgah, dağınık antre, girişte çıkarılıp bırakılan ayakkabılar, dağınık yatak ve giysiler, oturma odasında dağınık minderler, battaniye, sehpalarda bardaklar, ortalıkta (varsa) çocukların oyuncakları ve daha bir sürü şey. Eviniz temiz olsa bile bu bu dağınıklık temizliği arkada bırakarak evinizin pis görünmesine neden olur. Bazı kötü alışkanlıklarımızın önüne geçmek zor olsa da yapmanız gereken basit işlerle evinizin pis görünmesini engelleyebilirsiniz.

Portmanto: Özellikle evin kapısının girişine ve çıkışına konulan ayakkabılar berbat bir görüntü oluşturmaktadır. Ayakkabıların ortalıkla durmasının verdiği çirkin görüntüyü önlemek için kapalı bir depolama alanı yapabilirsiniz. Bir portmanto ile bu görüntünün önüne geçmek münkün olacaktır.

Banyo Lavabosu: Kurumuş kir ve sabun köpüğü izleri, dökülmüş saç taneleri, kurumuş kireç kalıntıları, su lekeli bir ayna... Kullanacağınız kireç sökücü ile yapacağınız temizlik yalnızca 3 5 dakikanızı alacaktır. Bu sayede banyonuzda gözüken kötü görüntüyü engellemiş olursunuz.

Dağınık mutfak: Ev hanımlarının en çok vakit geçirdiği yer şüphesiz mutfaktır. Bir mutfak ne kadar temiz olursa olsun dağınık bir tezgah, ekmek kırıntılarının olduğu bir yemek masası, yere damlayan yağ ve sular pis görünmesine neden olan en büyük etkenlerdir. Kullandıktan sonra temiz bırakma alışkanlı ile kirli mutfak görünümünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Dağınık bahçe: Biten yabani otlar, zamanında biçilmeyen çitler, kurumuş bitkiler… Bahçe çok güzel bir görünüm sağlamakla beraber düzenli ve ciddi bakım isteyen bir alandır. Kendiniz bakamıyorsanız bile, bir peyzaj firması ya da bir bahçıvanla anlaşmakta fayda var, aksi takdirde evin kendisi dahi virane görünebilir.

Oturma odası: Ortalıkta kalmış fincan ve bardaklar, dağınık minderler, atılmış bir battaniye, üstümüzden çıkarıp attığımız ceket, çorap vs… Bu detaylar mekanın itici görünmesine neden olacaktır. Bu ortak alanda herkes düzene özen gösterirse bu dağınıklıkla oluşan pis görüntünün de önüne geçebilirsiniz.

Tablolar: Dekoratif aksesuar konusuna ekstra özen göstermek gerekiyor. Satın aldığınız değişik eşyaları, çeşitli fotoğrafı ve resimleri, türlü türlü bibloları sergilemek istiyor olabilirsiniz fakat bunu abarttığınız taktirde hem gözünüzü yoracaktır hem de evi dağınık gösterecektir. Bu yüzden her şey kararında güzel diyerek abartıya kaçamamakta fayda var.

Kirli teras: Evinizin içi istediği kadar pırıl pırıl olsun, terasınız toz toprak içindeyse, ilk izlenim mutlaka kötü olacaktır. Kışın pek kullanılmadığı zamanlarda teras temizlemek zorunda kalmak zulüm gibi gelebilir ama yine de arada bir süpürmekte fayda var.

Kablolar: Kablolar da baş belalarımızdan biri. Televizyon, uydu anteni, oyun konsolu, bilgisayar, telefon, talbet derken sürekli ortalıkta olan kablo sayısı oldukça fazla. İyi bir tasarımla güzelce saklanmış kablolar ya da hemen her yerde satılan kablo toplayıcılar bu durumlar için ideal.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.