Son zamanlarda herkesin eğlencesi haline gelen slime'ı (slaym) hamuru evde kendiniz de yapabilirsiniz. Oyun hamurlarının yerini son yıllarda yeni bir çeşidi ortaya çıktı. Bu hamur rengi ve akışkanlığı ile her yaştan insanın ilgi odağı oldu. Yumuşak ve yapışmayan bir yapıya sahip olan slime hamurunu almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

- 1/2 su bardağı tutkal
- 1/2 su bardağı sıcak su
- Gıda boyası (isteğe bağlı)
- 1 yemek kaşığı boraks tozu

Yapılışı:

1 yemek kaşığı boraksı, 1 su bardağı sıcak suyun içine koyup, iyice karıştırın. Boraks tozu tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Başka bir kavanoza, 1/2 su bardağı tutkalı ve sıcak suyu karıştırın. Bunu sulu bir yapışkan üretmek için yapıyoruz. Hazırladığımız tutkallı suya, istediğiniz renkte gıda boyası ya da sim ekleyebilirsiniz. Geniş bir kavanozun içinde, ilk olarak hazırladığımız boraks karışımı ile tutkallı karışımı birleştirin. Ve iyice karıştırmaya devam edin. 30 dakika sonra slime hazır hale gelmiş olacak. Hazırladığınız slime katı olursa biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Eğer slime sıvı olduysa karışıma biraz daha boraks ekleyin.

Boraksız slime nasıl yapılır?

2 ya da 1/4 su bardağı mısır nişastasını, 1/2 su bardağı şampuanı ve 6 yemek kaşığı suyu iyice karışıtırın. İstediğiniz renkte sıvı ya da gıda boyası ekleyebilirsiniz.