Biberiye çok amaçlı kullanılan ve çok kolay yetişen bir bitkidir. Camınızın önünde bir saksı içinde kolaylıkla biberiye yetiştirebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda marketlerde taze biberiye demet olarak da satılmaktadır. Güzel aroması ve kokusu sebebi ile genellikle yemeklerde kullanılır. Biberiye yağı da en az biberiye kadar faydalı ve biberiye kadar konuşuluyor.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Sağlığa pek çok açıdan fayda sağlayan biberiye yağı ayrıca zayıflamaya ve formda kalmaya da yardımcı.

Biberiye yağının romatizma ağrılarını dindirmekten saç dökülmesine, kan dolaşım seviyesini düzenlemekten iltihapları önlemeye, hafızayı artırmaya kadar birçok faydası bulunmaktadır.

Ağrıları dindirmeye yardımcı

Biberiye yağını eklemlerinize sürerek romatizmal hastalıklarınızdan, çeşitli kemik ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca baş ağrısı durumunda bir miktar biberiye yağı ile başınızı ovarak baş ağrınızı da dindirebilirsiniz.

Ev yapımı olarak yapacağınız biberiye yağı ile evinizin havasını değiştirebilir ya da rahatlatıcı bir banyo için kullanabilirsiniz.

biberiye yağı

Biberiye yağı nasıl yapılır

Gerekli olan malzemeler:

1 su bardağı biberiye
2 su bardağı sıvı yağ
Yavaş pişiren tencere
Süzgeç
Çanak
Küçük kapaklı kavanoz

Yapılışı:

İşe biberiye yapraklarını saplarından çıkararak başlayın. Biberiye özü yağı yapmak için bir fincan biberiye yaprağı yeterli olacaktır. Yağ olarak istediğiniz türde bir yağ kullanabilirsiniz. Ancak yüksek sıcaklıkta kokusu fazla olmayan ayçiçek yağı ya da aspir yağı en iyisidir. Yağda koku bulunmaması önemlidir çünkü biberiyenin kokusu yağa geçecektir. Yavaş pişiren tencerenizin içine iki bardak yağ koyun. Ayıkladığınız biberiyeyi bu yağın içine koyun. Biberiyelerin üzerine kadar yağ olmasına dikkat edin.

Yavaş pişiren tencerenizi düşük sıcaklığa ayarlayın ve 6 saat boyunca pişirin. Yağ kaynamaya başladığında çıkan kokuya bayılacaksınız. Pişme işlemi bittikten sonra tencerenin soğumasını bekleyin. Ardından süzerek biberiye taneleriyle yağı birbirinden ayırın. Artık biberiye yağınız kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu yağı küçük kapaklı bir şişeşeye dökün.

Elde ettiğiniz biberiye yağı ile kuru saçlarınıza masaj yapabilir, küvetinizin içine birkaç damla dökerek rahatlayabilir ya da evinizi güzel kokutmak için su ile karıştararak spreyle sıkabilirsiniz.