Sağlam bir ev alabilmenin özellikle de deprem ülkesinde yaşadığımızı unutmadan ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Ev alırken birçoğumuz öncelikle olarak nerede olduğuna, ne gördüğüne, içinin nasıl yapıldığına ve büyük olup olmadığına bakarız. Bunların hepsi konfor ve hayat standartlarımızı belirleyen şeyler olduğumuzu düşünürüz. Halbuki hayat standardınız bunların yanı sıra evinizin ne kadar sağlam olup olmadığı da belirliyor ama bunu çoğunlukla es geçeriz.

İlk bakışta görünmeyen ama uzun vadede hayatınıza mal olabilecek detaylar ev alırken fazlasıyla önem taşır. Gizli hatalar profesyonel bir bakış ile fark edilebilir. Ama sizin de dikkat edebileceğiniz ve sorgulayabileceğiniz birçok detay bulunuyor.

İşte bunlardan bazıları…

- Genel olarak eve ve binaya baktığınızda gözle görülen çatlaklar var olup olmadığıdır. Anı zamanda binanın orjinalinden hariç uygulanan herhangi bir değişiklik var mı? Bunlara dikkat etmekisiniz.

- Çatının su alıp almadığı, bakteriyel sızdıramazlığa sahip olup olmaması da dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

- Evin herhangi bir yerinden sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tavanlar, duvarlar, pencere kenarları gözden geçirilmelidir.

- Aynı binada yaşayan kişilerden binaya dair bilgiler alabilirsiniz. Daha önce karşılaşılan sorunlar ve binadaki eksikler hakkında onların da düşüncelerine başvurabilirsiniz.

- Binadaki nem oranı önemlidir. Bu da yalıtımı sorgulamakla öğrenilir. Binanın bodrumu binanın nem alıp almadığını gösteren en kesin bölgedir. Duvarlar pamukçuk yapmış mı, küflenme ve rutubet kokusu var mı bunlara dikkat etmelisiniz.

- Eğer var ise yangın merdivenlerinin doğru yere konumlandırıldığı ve doğru kullanılıp kullanılmadığına da kontrol etmelisiniz.

- Zemin etüdü ve deprem yönetmeliği hakkındaki tüm detayları da öncesinde araştırmaya özen gösterin. Binanın inşaat projelerini kimin hazırlandığı, ruhsatlı mı ve kullanım izni var mı yok mu ve binanın yapımı sırasında kullanılan malzemelerin inşaat standartlarına uygun olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır.