Dünyada en çok estetik operasyonun yapıldığı ülke Güney Kore'deki estetik çılgınlığı, Çin'deki kadınları da sardı. Daha iyi doktorlar bulunması ve daha uygun fiyata yapılması nedeniyle estetik operasyon için Kore'ye akın eden kadınlar Çin'e dönerken pasaport kontrolünden geçemiyor.

'Batılı' kadınlara benzeyince

Çekik gözlü kadınlar daha çok göz kapaklarından, göz altlarından operasyon geçirerek 'daha Batılı' bir görünüme kavuşmaya çalışıyor. Botoks desteği ile gençleşip güzelleşen kadınların tüm yüzü değişiyor ve bazısı tamamen tanınmaz hale gelebiliyor. China Daily'nin haberine göre pek çok kadın pasaport kontrolü sırasında polisler tarafından durduruluyor. Çünkü bu kadınlar, pasaport fotoğraflarındaki hallerine kesinlikle benzemiyor.

25 yaşındaki emlak danışmanı Liu Yi: Göz kapaklarından operasyon geçirdi ve kirpik ekletti.

20 yaşındaki şarkıcı Huang Silan: Neredeyse bambaşka bir insan olmuş.

Hastaneler belge göndermeye başladı

Bu sorunla baş edebilmek için, Güney Kore'deki bazı hastaneler sınır polisine 'estetik müdahale sertifikası' göndermeye başladı. Bu sertifikalarda hastanın 'estetik müdahale geçirdiğine' dair belge, pasaport numarası ve hastanenin adı gibi önemli bilgiler yer alıyor. Böylece estetik operasyon geçiren kadınlar güvenle ülkelerine geri dönebiliyor. Tabii pasaportlarındaki fotoğrafları yenilemek kaydıyla…

26 yaşındaki caz öğretmeni Yumei Xie: Kapsamlı bir ameliyattan sonra böyle görünüyordu.

22 yaşındaki borsacı Yan Xu: Gözkapakları, burnu ve çenesinden operasyon geçirdi.