Evlilik her zaman mutlu ve tartışmasız yaşanacak diye bir kural yok maalesef. Çoğu zaman incir çekirdeğini bile doldurmayacak şeylerden yaşanan bir tartışma sizin o gün ve sonrasında mutsuz olmanıza neden olur. Özellikle ertesi gün işe gitmek durumunda iseniz vay halinize.

Herkese laf anlatmak zorunda kalmak

Önce kapıdaki güvenlikten başlar sıkıntı. "Bilmem ne hanım günaydın bugün iyi görünmüyorsunuz hasta mısınız? "diye sorar görevli. Siz de aslında içinizden geçen "Sana ne be adam benim hastalığımdan" diyememenin getirdiği iç burukluğuyla bütün nezaketinizi toplayıp "Sağolun biraz üşütmüşüm sanırım" diye geçiştirirsiniz.

Sonra geldik ofise. Ofis kısmı biraz daha zorlu. Güvenlik görevlisini hadi iki kelimeyle atlattınız diyelim peki ya müdür? Müdür ya da müdüre hanım derdinizi anlamaz. Bir akşam önce yaşadığınız kavganın içinizde yarattığı fırtanalar eşliğinde işinize konsantre olmanız ve en verimli şekilde çalışmanız beklenir. İnsan bir robot olmadığına ve duygularıyla yaşadığına göre x şirketin kar zarar dengesini hesaplamaya çalışırken eşinizle kavga eder bulursunz kendinizi. Kafanızda dün akşam söyleyemedikleriniz beklemektedir nitekim.

Meraklı ofis arkadaşları

A tabi bir de unutmadan meraklı ofis arkadaşları var. Bu insanlarla uğraşmak müdürden bile zor olabilir. Müdür en azından yalnızca işinizi yapmanızı beklerken bu arkadaşlar "Neyin var? Neden canın sıkkın? Evde bir şey mi oldu?" gibi gereksiz sorularla sizi boğabilirler. Bu durum akşama kadar sürüp giderken sizin de sinirleriniz bir nebze de olsa yatışmıştır. Ve akşam koşturması başlar yeniden. Şehrin trafik sorunu zaten yeterince can sıkarken bir de eve gittiğinizde suratından düşenin bir değil binbir parça olduğu eşinizle karşılaşma kısmı var. Burada devereye "Her ilişkide olabilir böyle sorunlar biz üstesinden geliriz" demek devreye girer.

Medeni davranmak önemli

Ve geldik kavgadan sonraki ilk karşılaşmaya. İlk karşılaşma önemlidir. 'İyi akşamlar' demek medeni ve bir o kadar da önemli bir adımdır. Şimdi sıra akşam yemeğine oturup sakince yemek yedikten sonra biraz kendinizle başbaşa kalma zamanı. Bundan sonrası sanırım her iki taraf içinde sakinleşme ve özeleştiri yapma dönemi. Önemli olan tartışmaların sonucunda empati yapabilmek ve eninde sonunda karşınızdaki kişinin hayatınızı paylaşmak için yola çıktığınız sevgiliniz olduğunu unutmamak.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.