Kişinin kendisini sevebilmesi ve kabul edebilmesi için, sağlıklı bir dış görünüm önem taşıyor. Bu noktada kişisel bakım aslında toplumsal cinsiyet kalıplarının çok dışında, kadının ya da erkeğin değil insanın fiziksel ve ruhsal olarak iyi olma halinin bir parçası diyebiliriz. Dergilerde ve güzellik bloglarında kadınlara yönelik bir çok farklı öneri ve uzman görüşü bulmak mümkün olsa da, erkeklere yönelik kişisel bakım önerileri konusunda kaynaklar oldukça kısıtlı. Erkeklerinde kişisel bakımda yapması gereken olmazsa olmaz ipuçları;

Yüz yıkama alışkanlığı

Cildinizi çok fazla yıkamak cilt kuruluğuna neden olabileceği gibi, az yıkamak da gözeneklerin tıkalı kalmasına neden olarak akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Yüzünüzü asla sabunla yıkamayın. Yüzünüzün kurumasını ya da aşırı yağlanmasını engellemek adına cildinizin Ph'ına uygun ürünler kullanmalı, cilt tipiniz konusunda bilgi almak için bir dermatoloğa danışmalısınız. Daha sonra cilt tipinize uygun olarak köpük ya da jel cilt temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz.

Vücudunuzu nemlendirin

Cildiniz de en az yüzünüz kadar neme ihtiyaç duyar. Tüm vücunuzda kullanacağınız nemlendirici ürünün E vitamini yönünden zengin ve besleyici yağ içerikli olmasına özen gösterin. Özellikle kış aylarında çatlamaya, kurumaya ve pul pul dökülmeye yatkın olan cildiniz, nem dengesi için dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyar. Uygun bir nemlendirme için yüzünüzü yıkadıktan ve temizledikten sonra, yeterli miktarda nemlendiriciyi parmak uçlarınıza alın ve yüzünüzün farklı bölgelerine noktalar halinde dağıttıktan sonra tüm yüzünüze yayın.

Cildinizi güneşten koruyun

Güneş koruyucusu kullanmak uzun vadede cilt kırışıklıklarının önlenmesinde ve cilt kanseri riskini azaltmada destekleyici ve koruyucu olacaktır. Özellikle hassas bir cilt tipine sahipseniz ve ten renginiz açıksa, güneş koruyuculu nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Güneş koruyucusu kullanmak uzun vadede cilt kırışıklıklarının önlenmesinde ve cilt kanseri riskini azaltmada destekleyici ve koruyucu olacaktır.

Ağız ve diş bakımı

Diş bakımınızı daha düzenli hale getirebilmek ve ağız sağlığınızı daha kolay takip edebilmek için, akıllı telefonlarla uyumlu elektronik diş fırçaları işinizi kolaylaştıracaktır. Kadınların kişisel bakım rutininde makyaj neyse, erkeklerin kişisel bakım rutininde de ağız ve diş bakımı aynı ölçüde önem taşıyor. Erkekler için sağlıklı ve etkileyici bir gülüş, sağlıklı bir görünümün en önemli belirleyicilerinden biri. Yapılan araştırmalar, kadınların partner seçiminde en çok dikkat ettikleri şeylerin başında beyaz ve sağlıklı dişler olduğunu gösteriyor.

Sakallarınıza da bakım yapın

Sakal kullanmayı sevmeyen ve daima traş olan bir erkekseniz, cildinizin sağlığı için özen göstermeniz gereken konuların başında sakalları kesme yönüne dikkat etmek geliyor. Sakallarınızı çıkış yönünün tersine kesmek, batıkların oluşmasının ve cildin tahriş olmasının başlıca sebeplerinden. Bu nedenle sakallarınızı daima çıkış yönünde kesmeye özen gösterin. Eğer sakal uzatmayı seviyorsanız ve sakalım olmadan asla diyenlerdenseniz, haftada en az iki kez cildinize peeling uygulamalısınız. Peeling, yüzünüzdeki ölü hücreleri temizleyerek sakalların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına olanak verir.

Saç bakımı

Saçlarınız aşırı derecede dökülüyorsa ve seyrekleştiyse, kısa modeller kullanarak daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir ve dökülmeyi azaltabilirsiniz. Eğer saçlarınızı uzun kullanmayı tercih ediyorsanız, ıslak görünümlerden bir an önce vazgeçmelisiniz. Saç jölesi ve wax gibi saçları birarada tutan ve ıslak bir görünüm veren ürünler yerine daha doğal (deniz tuzu spreyi, matlaştırıcı kil maskeleri gibi) şekillendirici ürünler kullanarak saçlarınızın daha havalı ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.