Araştırmalara göre, seyahat severlerin yüzde 46'sı tatile çıkmadan bütçesine göre harcama yaparken, erkeklerin yüzde 40'ının planlandığından daha çok harcama yaptığı ortaya çıktı.

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru, Türklerin 2014 seyahat planlarını araştırdı.

Bin katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türklerin yüzde 55'i, 2013'e kıyasla bu yıl daha fazla seyahat etmeyi planlarken, yüzde 46'sı bu yıl iki kez seyahat gerçekleştireceğini belirtiyor. Erkeklerin yüzde 41'i seyahat için planladıkları bütçeye sadık kalırken, kadınlarda bu oran yüzde 50'yi buluyor. Yine erkeklerin yüzde 40'ı seyahatte planladığından daha fazla harcadığını belirtiyor. Bu durum, kadınların seyahatte daha tutumlu, erkeklerin ise daha savurgan olduğuna işaret ediyor.

Bu yaz üç kez seyahat edeceklerin çoğunluğunu ise 45-54 yaş grubunun oluşturduğu araştırmada, katılımcıların çoğunluğu bu sene uzun seyahatlerden ziyade, hafta sonu gibi kısa mesafe tatili yapacağını belirtiyor.

Katılımcıların verdiği yanıtlara göre, yurt dışına çıkmayı planlayan seyahat severlerin yüzde 18'i seyahat için 5 bin TL ayırıyor. Bu miktarı en çok 35-44 yaş arası seyahat severlerin ayırabildiği ortaya çıkıyor. Yurt dışı seyahati için 3 bin TL veya 2 bin TL bütçe ayıran tatilcilerin oranı ise yüzde 12'de kalıyor.