Özellikle karaciğer ve safra kesesi için çok faydalı olmasıyla bilinen enginar zeytinyağlı olarak sofralarımızda ilk sıralarda. Enginarı aynı zamanda çay olarak tüketmek mümkün. Mart ayında başlayan enginar mevsimi, yazın sona eriyor. Hazır mevsimindeyken bu çayı mutlaka deneyin.

İlk aşama yaprak kurutma

Ayıklanan enginar yaprakları, kuru ve temiz bir yere serilerek gölgede kurutulmalıdır. Yaprakların iyice kuruduğundan emin olduktan sonra bir torbaya veya kavanoza alarak saklayabilirsiniz. Enginar yaprağı, birçok aktarda da hazır kurutulmuş halde satılmaktadır.

Enginar çayı tarifi

İyi bir enginar çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş enginar yaprağı, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. Ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika kadar demlendikten sonra içilir.

Faydaları

- Enginar bitkisi A, B2, C ve D vitaminleri içerir.

- Potasyum, demir, fosfat, kalsiyum, manganez mineralleri bakımından zengindir.

- İçeriğindeki sinarin maddesi, karaciğer ve safra kesesinde biriken zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

- Kolesterolü ve trigliseridi düşürür.

- Kan şekerini dengeler.

- Cinsel gücü artırır.

- Bağırsakları yumşatır.

- İdrar söktürür.

- Vücuda dinçlik verir.

Not: Papatyagiller familyasına ait bir bitki olan enginar, papatya, krizantem gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde de alerjik reaksiyona neden olabilir. Diüretik etkisi nedeniyle idrara çıkma sıklığını artırabilir.