Kendimizi bir başkasının yerine koyabilme becerisi olan empati, iletişimi, teselliyi, problem çözümünü kolaylaştırır. Peki empati kurarken nelere dikkat edilmeli? Özgür Aksun, empati ile ilgili önemli bilgiler verdi. Gerek eş ve çocuklarımızla olan ilişkilerimizde gerekse iş hayatı ve sosyal ilişkilerimizde etkin bir iletişim yeteneğine sahip olmak istiyorsak empati yeteneğimizi geliştirmeliyiz. İşe öncelikle iyi bir dinleyici olmayı öğrenmekle başlamak gerekiyor.

empati

Etkili bir empati için…

Karşıdaki kişinin vücut dilinden, mimik ve ses tonundan duygu durumunu ve neler hissettiği hakkında bilgi edinilebilir. Etkili bir empati ve iletişim için dikkat edilmesi gereken noktalar;

-Karşınızdakini dinlerken nötr olarak, yani önyargısız bir biçimde dinleyin.

- Savunmaya geçmeyin, sadece dinleyin.

- Çok fazla konuşmayın ve konuşulanları yarıda kesmeyin.

-Göz teması kurun.

-Yumuşak bir sesle ve acele etmeden konuşun.

-Empatik, sabırlı ve kabul edici olun.

-Etkileşime önem verin, uygun olduğunda kişiye dokunun ve sarılın.

-Geri bildirim verin.

-Anlatılanlara gülmeyin, alaya almayın.

-Duygularınızı gizlemeye çalışmayın

"Kendimizi diğer kişiye dikkatli ve nazik bir şekilde ifade ettiğimizde, karşımızdaki kişi konuşurken sıkılmadan, gerginlik ya da bıkkınlık gösteren hareketlerde bulunmadığımızda, karşımızdaki kişiyi üzeceğini bildiğimiz bir konuda şaka yapmadığımızda, problemlerin çözümü için çaba gösterdiğimizde ve başkalarını sakinleştirdiğimizde daha iyi empati kurabiliriz" diyen Aksuna, "Empati duygusunu yoğun yaşayabiliriz ama bunu göstermezsek, hayata geçirmezsek hiçbir işe yaramaz” dedi.