29 Kasım - 6 Aralık tarihleri arasında 52'ncisi düzenlenecek olan Antalya Film Festivali'nin açılış töreninde Catherine Deneuve, festivalin onur konuğu olarak ödül alacak.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin yaşam boyu başarı ödülü sinema tarihinin efsanevi oyuncularından Catherine Deneuve'e verilecek. Deneuve, ödülünü festivalin 29 Kasım tarihindeki açılış töreninde alacak.

Festival kapsamında Yeni Ahit / The Brand New Testament, Şerburg Şemsiyeleri / Les Parapluies de Cherbourgve Hindiçin/ Indochine filmlerinden oluşan toplu gösterisi düzenlenecek Deneuve, festivalin onur konuğu olacak.

Tiyatrocu bir aileden gelen Catherine Deneuve, henüz 14 yaşında başladığı kariyerinde 58 yılı geride bıraktı. 1957 yılında oynadığı Kolejli Kızlar / Les Collegiennes' den 2015 tarihli üç yapıma dek 130 civarında filmde rol aldı. Jacques Demy'nin unutulmaz müzikali Şerburg Şemsiyeleri / Les Parapluies de Cherbourg ile yıldızlaşan Deneuve, kısa sürede Fransız ve Avrupa sinemasının ikonu haline geldi.

Sinema tarihinin ustaları arasında sayılan döneminin önde gelen yönetmenleri Catherine Deneuve ile çalışmak için sıraya girdi. Demy'nin hemen her filminde rol alan Deneuve'ün filmografisindeki filmlerin pek çoğu klasikleşti, birçoğu da bugün başyapıt olarak kabul ediliyor.