Ebeveyn olmanın her ikiniz için ne anlama geldiğini konuşabilmek, bu önemli duyguları su yüzüne çıkarabilmek için çok önemlidir. Birlikte bir çocuk yetiştirmek ve anne baba olmakla ilgili benzer umut, inanç ve beklentilere mi sahipsiniz?

Bu önemli kararı vermeden önce düşünmeniz gereken birkaç soru:

1.Tam anlamıyla hayatı yaşamak ve bu yaşamdan zevk almak için anne baba olmayı istiyor musunuz/ anne baba olmak gerekli mi?
2.Anne ya da baba olmak bize ne anlam ifade ediyor?
3.Mükemmel ebeveyn olmanın gerekliliklerine sahip miyiz?
4.Anne ve baba olma rollerimizi nasıl tanımlıyoruz?
5.Karşılıklı olarak birbirimizden beklentilerimiz ne?
6. Anne baba bir takım olarak nasıl çalışmayı planlıyor? (Gülmeyin, bu tam zamanlı yoğun bir iş ve paylaşmak çok çok önemli)

Birçok anne baba kendi yetiştiriliş tarzlarını ve nasıl bir çocuk yetiştirmeyi hayal ettiklerini eşiyle konuşmadan kendileri de çocuk sahibi oluyor. Nasılsa çocuktan sonra bir şekilde olacağını varsayıyorlar. Bu durum çatışma yaşanması için mükemmeldir.

... Bundan sonra maça gitmemi istemiyorsun da ne demek oluyor? Sadece 3 saat evde olmayacağım ve seni ve bebeği yalnız bırakmış mı oluyorum?
... Akşamları geç saatlere kadar çalışıyorsun bebek bakımında bana hiç yardımcı olmuyorsun...
... Ne demek yaramazlık yaptığında poposuna patlatamayız? Kardeşimle bizi yaramazlık yapınca döverlerdi, psikolojimiz filan da bozulmadı!

Ebeveyn olmak çoğunlukla fantaziye dayanan bir çok varsayımı da beraberinde getirir. İşlerin kendiliğinden doğal olarak yolunda gideceği ve çocuk yetiştirme konularında nasılsa anlaşacağınız en sık görülen ikisidir.

İşler sizin hayallerinizdeki gibi yürümediğinde, ne kadar farklı olduğunuzu ve mutsuz olduğunuzu anlatmak oldukça zordur. Çoğunlukla öyle yorulmuş, yıpranmış ve sinirlisinizdir ki konuşmaya nereden başlayacağınızı bilemezsiniz, iletişim kurmak ve sorunları çözmeye isteksiz, yakınmaya ve suçlamaya isteklisinizdir. Bu dönemde genellikle evde suratlar asılır, eşlerin birbirine toleransı kalmaz, konuşma olursa sesler yükselir, bu nedenle iki taraf da pek konuşmak veya ortalarda görünmek istemez... Daha çok arkadaşların başı şişer ama bu da bir çözüm getirmez.

Peki artık çok mu geç?

İlkiz Özcan Sönmez
Ebeveyn ve Aile Koçu