E-ticarette ürün teslim süresinin kısalması, Anneler Günü hediyesini son dakikada alanların sayısında ciddi artış yaşanmasına yol açtı.

Avantajix verilerine göre, Anneler Günü'nde yapılan son dakika hediye alışveriş oranı, 2015'te yüzde 5-10 seviyelerindeyken, 2018'de bu oran yüzde 40'lara ulaştı.

Güçlü Kayral, bu yıl internet üzerinden Anneler Günü hediyesi alımının yarısına yakınının son 3 günde yapılacağını öngördüklerini belirleterek, "Online alışverişin hızlı ve rahat oluşu, fiziki alışverişe göre daha fazla seçeneğe anında ulaşma imkanı sunması, aynı gün teslimat seçeneği olmasından dolayı Anneler Günü'nde son dakika alışverişleri arttı.” dedi.

Anneler Günü'nün perakende sektörünün en canlı olduğu dönem olduğunu vurgulayan Kayral, "Anneler Günü ve öncesindeki cuma-cumartesi günlerinde kredi kartıyla 10-12 milyar liralık alışveriş yapılıyor. Türkiye'de online alışverişin perakendedeki payı yüzde 5 iken, özel günlerde bu oran yüzde 15-20'ye ulaşıyor. 10-12 milyar lira aralığında olması beklenen Anneler Günü alışverişlerinin yaklaşık 2 milyar lirası internetteki sanal mağazalara gidecektir.” diye konuştu.

Siparişler İstanbul, Ankara, Eskişehir'den

Anneler Günü'nde internet üzerinden yapılan alışverişlerde, adrese teslim çiçekler, küçük elektrikli ev aletleri, giyecek, aksesuar ve kozmetik ürünler ön plana çıkarken, çeşitli restoranlarda özel fiyatlar sunan, fırsat siteleri de rezervasyon akınına uğruyor.

Bu yıl anneler gününde internet üzerinden verilen siparişlerde, İstanbul, Ankara ve Eskişehir başı çekiyor. Yoğun öğrenci nüfusuna sahip bu kentlerde, evlerinden ve ailelerinden ayrı yaşayan öğrenciler, annelerini uzaktan da olsa bir çiçekle unutmadıklarını gösteriyor.

Online alışveriş için öneriler

Kayral, Anneler Günü hediyesini online alışveriş sitelerinden yapacaklara da şu önerilerde bulundu:

"İş yoğunluğu nedeniyle çarşı pazar gezmek için fırsat bulamayan, bu dönemlerde oldukça kalabalık olan alışveriş merkezlerinden uzak duranlar ile avantajlarından dolayı özellikle online alışverişi tercih eden önemli bir kitle var. Bunlara bir de ne alacağına bir türlü karar veremeyenler ekleniyor. Bu kesim özel günlerde alınacak hediyeyi belirlemek için ağırlıkla arama motorlarına başvuruyor. Annelerin burcuna, karakterine ya da başka özelliklerine göre hediyeler öneren, yaptıkları işte çok da başarılı olan onlarca internet sitesi var. Arama motorundan bulunan hediyenin en uygun fiyatlısı, karşılaştırma siteleri aracılığıyla belirleniyor. Ayrıca, internetten yapılan alışverişleri daha da ucuzlatacak bazı püf noktaları kaçırmamak gerekiyor.”