Tatil deyince aklına ilk gelen şey bambaşka ülkelerin tanımadığı caddelerinde alışveriş yapmak, gezmek, kalabalıklar arasında kaybolmaktır. Siz de bunlar arasında bulunuyorsanız dünyanın en güzel caddelerinde, sokaklarında kaybolmak ya da bir an olsun bulunduğunuz yerden ayrılıp başka diyarlarda gezintiye çıkmak isteyenler için alternatif ülkeler.

Champs-Elyses (Paris, Fransa)

"Şanzelize Bulvarı” olarak da bilinen bulvar Paris'in en güzel sokakları arasında başı çekiyor. Bulvar üzerinde bulunan Elyses Sarayı, Marigny Sarayı, Petit Palais ve Grand Palais bulvarın göz kamaştıran yapıları arasında yer alıyor. Yaklaşık 2 km uzunluğunda olan ve her iki yanı yeşillikle çevrili olan bu bulvar, Paris'te olmanın da coşkusunu akıldan çıkarmayan bir romantizm sunuyor.

La Rambla Caddesi (Barcelona, İspanya)

Barcelona'da bulunan bu cadde, Plaça de Catalunya Meydanı'nı limana bağlıyor. Arapça "kurulmuş şehir” anlamına gelen cadde, şehrin tam kalbinde yer alıyor ve cadde üzerinde restorantlar, kitapçılar, çiçekçiler ve hediyelik eşya dükkânları göz alıyor.

Spreuerhofstrasze (Baden, Almanya)

Dünyanın en dar sokağı unvanına sahip bu sokağın bir girişi 31 cm genişliğinde diğeri 50 cm genişliğindedir.Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine ait olan bu sokakta neredeyse yan yana yürümek çok zor.

Wall Street (New York, ABD)

Amerika'nın en güzel sokakları arasında bulunan cadde, finans merkezi olarak anılan ve filmlere konu olan özellliğiyle göz çarpıyor. Manhattan'ın güneyinde yer alan cadde finansal önemiyle hem ABD hem de dünya ekonomisinde hatırı sayılır bir yerde duruyor. "Ne gereği var yahu” deseniz de kapitalizmin kalbi burada atıyor, bilin.

Hollywood Bulvarı (Los Angeles, ABD)

Dünyaca ünlü sokaklar sıralamasında hepimizin yakından tanıdığı bir adres var. Bir yıldızlar geçidi olarak bilinen, Amerika'nın en ünlü caddeleri arasında bulunan bu bulvarda, yaşayan ya da aramızdan ayrılan birçok ünlünün izini bu bulvarda bulmak mümkün. Öyle mecazen bir izden bahsetmiyoruz; sahnelerde gördüğümüz her yıldızın sahiden bir yıldızla temsil edildiği bu bulvarı adımlarken Hollywood'un ünlüleriyle yakın bir temas hâlinde olacaksınız.

Baldwin Sokağı (Yeni Zelanda)

Dünyanın en dik sokağı olarak bilinen bu sokağı Yeni zelanda'nın Dunedin şehrinde yer alıyor. 350 m. uzunluğunda olan sokak %19 diklikte bulunuyor. Herhalde bu sokaktan arabayla (elbette kontrollü) "yokuş aşağı” araba sürmek oldukça keyifli olacaktır.

İstiklal Caddesi (İstanbul, Türkiye)

Türkiye'nin en güzel sokakları ve caddeleri denilince ilk akla gelen yer şüphesiz İstiklal Caddesi'dir. 1.400 m. uzunluğundaki cadde üzerinde birçok kilise ve tarihî yapıyı derin bir nefesle içinize çekerek tarihi soluyabilir ve cadde üzerinde her daim seyir hâlinde olan tramvayla, dünyanın her bir tarafından gelen müzisyenlerin ezgileri eşliğinde kalabalık İstanbul'un tarihini ve bugününü soluyabilirsiniz.

Yonge Caddesi (Toronto, Kanada)

Kanada'nın ve dünyanın en uzun caddesi unvanına sahip bu cadde 2 km uzunluğunda ve 200 eski bir tarihe sahiptir. Ontario Gölü'nün ve Simcoe Gölü'nün kıyısını birbirine bağlayan bu cadde, birçok alışveriş merkezine ve sosyalleşebilecek hemen her mekâna sahiplik ediyor.

Manhattan Caddesi (New York, ABD)

Times Meydanı ile birçok tiyatro ve sergi salonuyla birlikte gökdelenlere, yüksek kulelere sahip bu caddenin ışıklarla kaplı yollarında bambaşka bir âleme seyahat edebilirsiniz. Alışverişin ve hızlı akan yaşamın en kanlı canlı hâline tanıklık edilen bu caddeyi, dünyanın en ünlü caddeleri arasında saymak gerekiyor.

Piccadilly Circus (Londra, İngiltere)

New York'taki Times Square'nin, İngiltere'deki karşılığı olan bu cadde, 100 yıldan fazladır neon ışıklarıyla kaplıdır. 500 metrelik uzunluğa sahip caddede, Londra'nın en önemli simgelerinden biri olan Eros Heykeli, Burlington House ve Hyde Park yine bu cadde üzerinde yer alır.