Doğum artık pek çok kadının gözünde korkulu, tehlikeli bir durum olmaya başladı. Doğum hakkındaki bu korkular doğumları zorlaştırıyor ve müdahaleleri artırıyor. Bu korkuların temelinde bilinçsizlik ve yanlış bilgilerin olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker doğuma hazırlık kurslarıyla korkuların ve doğuma yapılan müdahalelerin önüne geçilebileceğini söylüyor.

Editörümüz Süveyda Burçak doğuma hazırlık kursları ile anne adayların korkularını yenmeyi amaçlayan İstanbul Doğum Akademi'sini ziyaret etti ve Op. Dr. Hakan Çoker'e bu eğitimleri ve etkinlikleri sordu.

Baba adayının desteğinin doğuma hazırlıkta çok önemli olduğunu belirten Hakan Çoker "Bu kurslar sonunda ailenin doğumla ilgli kafasında herhangi bir soru işareti kalmıyor. Doğumdaki müdahaleleri öğrendiği için doğum tercihini yapma şansı oluyor" dedi.

Op. Dr. Hakan Çoker İstanbul Doğum Akademisinde yapılan etkinlik ve programları şöyle sıraladı: Keşkesiz doğum ve nefes çalışmaları, yoga kursları, emzirme ve bebek bakımları, 0-8 yaş ilk yardım kursları, ebeveyn akademisi, hamile masajları, anne-bebek yogası.

Doğru nefesle doğumu kolaylaştırın

Suda doğumun faydaları ve riskleri nelerdir

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.