Her ne kadar doktorlar, hemşireler ve diğer doğum uzmanları doğum sancısı ve doğum için size yardımcı olmak için her zaman orada bulunsalar da, doğumun hala göz korkutucu bir şey olabileceği gerçeğini inkar edemeyiz. Korkmak normaldir ancak bu eğlenceli ve stressiz bir doğum yapamayacağınız anlamına gelmez.

İyi hazırlamak doğumunuzu biraz daha kolay ve stressiz hale getirebilir. Doğumun ve sonrasının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Vücudunuzu hazırlayın

Doğum sancısının çoğu zaman güç ve dayanıklılık gerektirdiği bir sır değildir. Bu nedenle, vücudunuzu buna hazırlamak önemlidir. Neyse ki, vücudunuzu doğum ve doğum sancısına hazırlamak için hamilelik sırasında yapabileceğiniz birçok şey var. Formda kalmak için yoga ve kegel gibi hafif egzersizler yapmayı düşünün. Bu tür hafif egzersizler bedeninizi doğum sancısına daha dirençli olmaya hazırlar.

Örneğin, çeşitli yoga hareketleri küçük çocuğunuzun daha rahat konumlandırılması ve inişi için pelvisinizi gevşek ve açık tutar. Size en yakın doğum öncesi aktif sınıfları bulun ve en kısa zamanda bir tanesine katılın.

Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi kabul edin

Doğum ve doğum sancısı, mükemmel bir şekilde ve beklentilerinize göre gerçekleşeceğinden emin olabileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle, doğum planınızdaki bazı şeylere bağlı kalamıyorsanız, kendinizi kötü hissetmeyin. Bazı şeylerin kontrolünüzün ötesinde olduğunu ve yapabileceğiniz tek şeyin en iyisini ümit etmek olduğunu kabul edin.

Örneğin, bebeğinizi normal doğum yerine sezaryen doğum ile dünyaya getirmek zorunda kalırsanız, bunun kontrolünüzün dışındaki birçok nedenden dolayı olduğunu kabul etmeniz gerekir. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini durumunuzu idare edecek doktor ve hemşirelere bırakın.

Endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun

Endişeleriniz hakkında konuşmak, doğum ve doğum sancısı için hazırlanırken olumlu ve sakin kalmanıza yardımcı olmak için harika ve kolay bir yoldur. Bilmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa, doktorunuzla bunun hakkında konuşmaktan korkmayın. Çoğu durumda, doktor doğum ve doğum sancısı ile ilgili korkunuz için çözümler sunar.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.