Doğum kontrol hapı gebeliği önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları doğru kullanıldığında hamileliği % 99 oranında önler.

Depresyonda da artış

İsveç'te Karolinska Enstitüsü ile Stockholm Ekonomi okulunda görevli araştırmacılarının çalışmasında, etinilestradiol ve levonorgestrel içeren, ağızdan alınarak gebeliği önleyici bir ilacın kadınların hayat kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Çalışma sırasında 18-35 yaşları arasındaki 340 kadına plasebo veya gebeliği önleyici ilaç varildi. Araştırmalarda hangi kadına hangi ilacın verildiği açıklanmadı. Doğum kontrol hapı verilen kadınların hayat kalitesinin, plasebo verilenlere göre çok daha düşük olduğu, hapların, ruh halini, otokontrolü ve enerjiyi olumsuz yönde etkilediği belli oldu. Ayrıca bu hapları kullanan kadınlarda depresyon belirtilerinde de artış olduğu görüldü. Çalışmada kullanılan kombine ilacın, kan pıhtılaşmasına diğer haplardan daha az neden olduğu için birçok ülkede tercih edildiği öğrenildi.

Dünyada 100 kadından fazlası doğum kontrol hapı kullanıldığı öğerenildi. Araştırmaların sonucu "Fertility anda Sterility" dergisinde yayımlandı.