Yavaş yavaş orta yaş dediğimiz döneme girdiğimden midir bilinmez ya da belki konuyla ilgili güncel okumalarımın artışından, içimdeki doğa özlemi her geçen gün hızla artmakta. O nedenle doğada zaman geçiremediğim zamanlarda, izlemekten zevk aldığım, efsane doğa belgesellerini paylaşmak isterim...

1. Afrika (Africa) - 2013

Afrika kıtasının ayak basılmamış tehlikeli bölgelerinden tutun diğer bölgelerine kadar ele alınmış belgeselidir. Vahşi yaşamın en büyük izlerine şahit olabileceğiniz belgeseli hayranlıkla izleyeceksiniz.

2. Hayat (Life) – 2009

LIFE BBC tarafından hazırlanan "Hayat” (Life) isimli belgesel,usta oyuncu Tuncel Kurtiz'in etkileyici sesiyle Hayatı sıradışı canlılar ve sıradışı davranışlarla yeniden keşfetmek isteyenlerin asla kaçıramayacağı, ekranlara ilk kez gelecek muhteşem görüntülerle dolu. Belgeselde heyecan ve keşif bir arada sunuluyor.

3.İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L'Empereur) – 2005

Kutupların imparatorları olan penguenlerin doğal yaşamları, göçleri, davranış biçimleri ile ele alınmış muhteşem bir belgeseldir. Bütün zorlu şartlar altında çalışarak çekilen belgesel üstün kamera özellikleri ile izlenilesi muhteşem bir belgesel ortaya çıkıyor.

4.İnsan Gezegeni (Human Planet)-2011

Human Planet belgeseli de BBC tarafından hazırlanmış diğer muhteşem bir belgeseldir. Her coğrafyada farklı bir millet ve farklı bir hayat mücadelesi söz konusudur. 8 bölümlük belgesel dizisinde her bir bölümde farklı bir coğrafya ele alınmıştır. Doğanın muhteşemliği karşısında insanların verdiği yaşam mücadelesini sanki siz de oradaymışsınız gibi izlettirmeyi başarmış başarılı bir belgeseldir.

5.Kutuplar Atlası (Frozen Planet) – 2011

6.Orman Altında Yaşam (Life In The Undergrowth) – 2005

Teknolojinin bize önemli getirilerinden olan harika kameralar ile yapılan çekimler ile omurgasız canlıların yaşamsal süreçleri ele alınmıştır. Böylesine derinlemesine bir belgeselin hayranlıkla izlenmesi gerekmektedir