Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Adnan Gökçel, diyabet hastalarının hayatlarında üç unsura dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam sürmelerinin mümkün olduğunu belirtiyor; bilinçli beslenme, düzenli egzersiz (tabi ki gerekli kontrolden geçtikten sonra) ve doktorun yazdığı ilaçları düzenli şekilde kullanmak.

Hastanın sağlığının korunmasında kendisi kadar yakınlarının da büyük payı olduğunu vurgulayan Doç Dr. Gökçel, hastalara şöyle anlatıyor: "Ben her zaman hastalarıma şunu söylerim: Sizin tedavinizi 100 birim olarak algılıyorsak, bunun ortalama 60'ı size, 30'u yakınlarınıza, geri kalanı yani 10'u da profesyonellere bağlı. Çünkü profesyonellerin yapacağı tek fayda koçluk yapmak, yol göstermek ve tedaviyi planlamak. Onun dışında hasta ve hasta yakınları uyumsuz olduğu sürece, hiçbir şekilde başarı sağlanamaz."

Günümüzde diyabet ve insülin ilaçlarının çok geliştiğini belirten Doç.Dr. Gökçel, artık değişik tedavi ve ilaç seçenekleri bulunduğunu, hastaların uzmanlardan hangi ilacı ne zaman, hangi yemekle kullanacaklarını öğrendikleri taktirde tamamen sağlıklı bir insan gibi her şeyi yiyebileceklerini belirtiyor.

Yürüme, yüzme ve bisiklete binme gibi bütün kasları çalıştıran egzersizler, diyabet hastaları için oldukça faydalı ve vücudun şekeri daha iyi kontrol etmesini sağlıyorlar. Egzersizlerin olumlu etkisi 48 saat sürüyor. Bu nedenle mümkünse her gün, mümkün değilse iki günde bir 1 saatlik spor öneriliyor. Ancak uzmanların hatırlattığı nokta; insülin kullananların öncesinde mutlaka ara öğün almaları. Aksi taktirde şekerleri düşebiliyor.

Bir diyabet hastası için en ideal egzersiz saati, yemekten 1-1.5 saat sonrası. Kan şekeri 270 ve 300 üzeri diyabet hastalarına egzersiz tavsiye edilmiyor. Çünkü riskli sonuçlar doğurabiliyor. Ayak ve görme problemleri olan hastalara da bu problemler tedavi edildikten sonra egzersiz öneriliyor.