Diyette en büyük korkularımızdan biri, olur da diyet listemizin dışında bir şey yemek zorunda kalırsak ne yaparız? Diyetisyen & Yaşam Koçu Yeşim Özden, dışarıda yemek yemek zorunda kalanlar ya da tercih edenler için en sağlıklı alternatifleri sıraladı.

Karşınızda bir menü içinde aperatifler, ana yemekler, pizza ve makarnalar, salatalar, tatlılar, içecekler... Okudukça hepsini canımız çekmeye başlıyor. "Acaba en sevdiğimi mi yesem?” diyor iç sesiniz. Diyetteyiz diye çözümsüz değiliz, eminim elinizdeki menüde diğerlerinden daha az kalorili, sağlıklı bir seçenek de vardır.

Ne yapmalıyız?

Tabii ki en sağlıklı olanı seçmeliyiz. En iyi seçimi yapmak için de doğru bilgilere ihtiyacımız var.

Çorba

Kremasız, üzerine kıtır ekmeksiz, unla yoğunlaştırılmamış, peynir ilavesiz çorbalar tercih edilmeli. Sebze ve baklagil çorbaları hem içimizi ısıtır hem de sıvı içeriği yüksek olduğu için tokluk hissi sağlayacaktır.

Aperatif, ara sıcak, meze ve garnitür

Aperatif olarak içinde sebze-meyve ve balık bulunanlardan seçim yapabilirsiniz. Yüksek kalorili kızartılmış veya galeta unu ile pane edilmiş olanlar yerine domates suyu veya limonla servis edilenler tercih edilmeli.

Patates kızartması, mayonez içeren meze ve garnitürler yerine; buharda pişirilmiş veya haşlanmış sebzeler, zeytinyağlı seçenekler daha iyi bir seçim olacaktır.

ızgara et

Ana yemek

Menüde aşağıdaki terimlerden kaçının:

- Kremalı sosta pişirilmiş, sosta kızartılmış,

- Bol yağda sote edilmiş,

- Tereyağlı, kremalı, kızartılmış,

- Galeta ununa bulanmış vb…

Menüde aşağıdaki terimleri arayın:

- Fırında, buharda, ızgarada pişirilmiş,

- Buğulama yapılmış,

- Sote edilmiş,

- Yağsız tavada çevrilmiş.

Salata

En iyi seçenek, yanında az yağlı sosla servis edilen marul salatasıdır. Salatanın yanında kruton gibi seçeneklerin tüketimini sınırlandırın. Sezar salata gibi kremalı sosları salatanızda tercih etmeyin. Sirke veya limon salatalarınız için iyi bir sos olacaktır. Salatalarda yeşilliklere ağırlık verin.

meyveli tatlı

Tatlı

Tatlı siparişinizi yemeğinizle birlikte vermeyin. Yemeğiniz yeterince tok hissettirirse belki canınız tatlı yemek istemez. Eğer tatlı yiyecekseniz de arkadaşlarınız ile birlikte ortaklaşa paylaşın.

Taze meyve, sorbe (sütsüz meyveli dondurma), dondurmalı veya sütlü meyve tatlıları sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Dışarıda yemek yerken dikkat

İhtiyacınız olandan fazla yemek sipariş etmeyin. Tabağınızdaki her lokmayı yavaş yavaş yiyin. Önünüze gelen her şeyi son lokmasına kadar tüketmenize gerek yok. Porsiyonlar bir öğün için gereğinden fazla olmasın.

Özellikle zorunlu olarak katılmanız gereken yemekler varsa mutlaka 2-3 saat öncesinde bir ara öğün yerseniz açlık hissinizi azaltmış olursunuz. Bu sayede fazla besin tüketme ve menüdeki yiyeceklerin cezbine kapılmayı da önlemiş olursunuz.

Dışarıda yemek yemek keyifli olduğu kadar sağlıklı da olabilir.

Sağlıklı ve formda günler dilerim.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.