Piyasa içerisinde diş fırçalarının birbirinden farklı şekilde sertlik ve büyüklük alternatiflerinin yer alması ile birlikte; yetişkinler ve çocuklar için farklı diş fırçaları üretilir. Örnek vermek gerekirse; eğer kişinin diş etlerinde bir problem varsa, sert bir diş fırçası kullanımı doğru olmayacaktır, bu durumda olan kişiler yumuşak fırçaları tercih etmelidir. Aynı şekilde diş minesinde mevcut olan sorunlar ve diş erezyonu denen aşınma problemleri karşısında da yumuşak diş fırçası kullanmak gerekir.

Diş fırçası orta büyüklükte ve sertlikte olmalı

Ağız içerisinde her bölgeye ulaşmak ve kolay kullanım açısından açılı diş fırçaları da kullanılabilir. Aynı şekilde şarjlı ve döner başlıklı diş fırçaları da büyük ölçüde kullanım kolaylığı sağlar. Ancak diş fırçalamada kişinin becerisi daha etkili olacaktır. Normal bir diş fırçası ile de aynı performans sağlanabilir. İyi bir diş fırçası, orta sertlikte kıllara sahip olmalıdır. Diş fırçasının baş bölümü de orta büyüklükte olmalıdır. Fırçanın diğer kısmında dil yüzeyini temizleyen bir kısım da olabilir. Dil kısmında da, diğer bölümlerde olduğu gibi bakteri birikimi meydana geleceğinden, iyi bir ağız bakımında dil temizliği de ihmal edilmemelidir.

Fırça kuruyken kullanılmalı

Diş fırçaları genellikle ıslak kullanıldığı zaman daha iyi performans alınacağı sanılır. Ancak tam tersine fırça kuruyken kullanmak daha etkili olacaktır. Diş fırçalarının değişimi 3 ayda bir gerçekleştirilmelidir. Fırça kıllarında zamanla dışlara doğru açılma ve dökülme görülüyorsa, bu fırçanın kalitesizliğini ya da kullanıcının aşırı baskı yaptığını gösterir. Bu da dişlere ve diş etlerine zarar verecektir. Kişinin bu durumda fırçasını değiştirmesi ve doğru şekilde fırçalaması gerekir.

Fiyat ve performans açısından uygun diş fırçaları bulunabilir. En pahalı olan diş fırçasının en iyisi olduğu gibi bir genelleme doğru olmayacaktır. Diş fırçaları arasında karşılaştırma yapılmalı ve kişi kendi dişlerine göre seçim yapmalıdır. Aşırı sert kıllı diş fırçalarına alışan bireyler, dişlerine ve diş etlerine zarar vermesine rağmen diş fırçalarını değiştirerek yumuşak fırçaya geçme konusunda zorlanabilirler. Bu sebepten başlangıçta doğru fırça ile başlanması en doğrusu olacaktır.

Çocuklar için diş fırçası seçimi

Çocuklar için ağız bakımına ilk süt dişlerinin çıkması sonucunda başlanmalıdır. İlk süt dişi genellikle 6 aylıkken alt 2 kesici diş ile başlar. Bu dönemde pediatrik firçalar (0-6aylik) ile macunsuz firçalanmalıdır. Böylece hem çocuk diş fırçalamaya alışır hem de süt dişlerinin çürümesi engellenmiş olur.

Diş Hekimi Yeliz Sezer

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.