Bazen hayat istediğimiz gibi gitmez. Kimi zaman kendimiz kimi zaman çevremizdekiler için yaşamak zorlu bir sürece dönüşebilir. Böylesi durumlarda aile ve arkadaş desteği çok önemlidir. Ancak bazen iyi bir şey yapmaya çalışırken işleri daha da kötüleştirebiliriz. Depresyondaki bir kişiye sıklıkla söylediğimiz şeyler gibi.

'Takma kafana'

Depresyondaki yakınınıza yardımcı olmaya çalışmak iyi bir şeydir ancak ona sorunlarını anlattığı zaman "kafana takma” demek pek iyi değil... Bu söz onda sorununu ciddiye almadığınız hissi uyandırabilir çünkü.

'Neden böyle yaptın?'

Her insanın parmak izi gibi kişilik yapısı da farklıdır. Olaylar karşısında her insanın aynı reaksiyonu vermesini beklemek yanlıştır. İletişim tarzı kişiden kişiye değişir. Sorunlarla birlikte davranışlar da değişebilir. Bu nedenle yakınınızı sorunlarından dolayı yargılamayın ve onu anlamaya çalışın.

'Geçer, üzülme'

Depresyon ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Uzun süre devam ederse beyni ve davranışları etkileyebilir. Bu yüzden depresyonun kendi kendine geçmesini beklemeyin, sorunu ertelemeyin ve yardım almaktan çekinmeyin.