Kış aylarında depresyona daha yatkın olduğumuz bilimsel olarak da kanıtlandı. 150 bin kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, kadınlar yılın bu zamanlarında erkeklerden çok daha fazla acı çekiyor. Ruh halimiz değişiyor, yorgun hissediyor ve normalde zevk duyduğumuz şeylerden daha az zevk alıyoruz. Glasgow Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, stres hormonu kortizol üretiminin artması ve dişi beyninin soğuk ve karanlığa karşı daha hassas olması nedeniyle kış depresyonuna daha yatkın olduğumuza inanıyor. Neyse ki kış depresyonunu önlemek için doğal çareler bulunuyor. İşte onlardan biri.

Muz kabuğu mutlu ediyor

Tayvan'daki araştırmacılar, muz kabuğunun, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin düzeylerini artıran bileşenler içerdiğini tespit ettiler. Muz kabuğu, kasların rahatlaması ve adrenalin düzeylerinin kontrol altında tutulması için gerekli olan minerallerle doludur. İçini yediğiniz muzun kabuğunu çaya dönüştürerek bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Yapılışı

Yıkanmış bir muz kabuğunu 15 dakika suda kaynatın, soğumaya bırakın ve içmeden önce kabuğu çıkarın. Bu çay; gerginliğinizi alacak, kaygılarınızı hafifletecek ve uyukuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.