Günlük giyimin vazgeçilmezi olan kot pantolon herkes için tam bir kurtarıcı. Bu çok kullanılan parçalar elbette ki çabuk deforme oluyor, bollaşıyor veya kilo alımına bağlı olarak daralıyor. Ama üzülmeyin artık size olmayan pantolonlarınızı geri kazanabilirsiniz. İşte dar kotları genişletmenin , bol pantolonları toplamanın yolları.

Dar kotlar için en pratik yöntem

Kotunuzu düz bir yere serin. Bir sprey şişesini ılık su ile doldurun. Bu suyu kotunuzun üzerine bolca püskürtün. Sonrasında kot pantolonunuzun paçalarının üzerine basın ve eğilerek hala ıslak olan pantolonunuzu çekiştirin. Bu işlemi ihtiyaç duydukça yapabilirsiniz. İşe yarayan bir diğer yöntem ise dar gelen kotunuzu giyip dolu küvetin içine girmektir. Suyun çok sıcak değil ılık olmasına dikkat edin. Üzerinizden çıkardığınız ıslak kotu başka bir yöntem kullanmadan sadece sererek kurutun.

Genişleyen kotu daraltma

Kotlarınızı sıcak su ile yıkadıktan sonra kurutucuya atın ve en sıcak ayar derecesini seçin. Yüksek ısı etkisi kotunuzdaki iplikleri sıkıştırarak daralma yaratacaktır. Kurutucunuz yoksa aynı etkiyi saç kurutma makinesi kullanarak da yaratabilirsiniz.

Yıkarken dikkat etmeniz gerekenler

Kotunuz artık üzerinize çok bol geliyorsa, daraltmak için kotunuzu çamaşır makinesini en sıcağa ayarlayarak yıkamak aklınıza gelecek ilk çözüm olmalı. Ancak dikkat etmeniz gereken yumuşatıcı kullanmamak olmalıdır. Pamuklu kumaştan üretilen kotlar sıcak su etkisiyle daralacaktır.