Azaltılmış yiyecek ile beslenen maymunların daha uzun yaşadığına dair yeni bulgular, şimdiye kadarki sonuçlara yeni bir bakış getiriyor. Wisconsin Üniversitesinde 1989'dan beri Hint şebekleri üzerinde yapılan bir araştırmada 38 maymun istedikleri kadar yerken, 38 maymun yüzde 30 azaltılmış gıda ile beslenmiş ve ilk gruptakilerin yaşlara göre ölüm oranı neredeyse iki katı yüksek çıkmış. Aynı çalışma, 2009 yılında yazdığı raporda iki grup arasında bir fark bulamamıştı. Ancak araştırmacılar bunun nedeninin 2009'da henüz pek maymun ölmüş olmaması olduğunu söylüyorlar.

Maryland'daki ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsünde 2012'de tamamlanan başka bir araştırma da daha az yiyen maymunların daha uzun yaşamadığını gözlemişti. Wisconsin ekibi, Maryland bulgularının zamanında şaşkınlık yarattığını anımsıyor, ancak yeni bulgularının gıda kısıtlamasının "çalıştığını” gösterdiğini düşünüyor. Hatta çalışmalarının "on yıl sonra yaşlılık hekimliği klinikleri ve huzur evlerindeki bakıma yön vereceğini” iddia ediyorlar.

Maryland ekibi ise daha temkinli

Maryland ekibi "Sağlık sonuçlarında gelişme görülmekle birlikte yaşam süresi pek etkilenmiyor” diyorlar.

İki ekibin yöntemleri arasındaki farklılıklar bulguların farklılığını açıklıyor gibi gözüküyor. Bu nedenle gruplar bir araya gelip verileri birlikte analiz etmeye karar vermiş. Böylelikle yaş, kilo, gıdadaki şeker oranı vb. tüm faktörlerin etkilerinin ayrıştırılabilmesini hedefliyorlar.

Maryland ekibi "Şimdilik yaşlanmanın mekanizmalarını kavramaya çalışıyoruz. Bu çalışmalara dayanarak nasıl besleneceğimize karar vermek için henüz çok erken” diyor.