Zaman zaman kendi zekânızdan kuşku duyuyorsanız bu işaretler yanıldığınızı gösterecek. Eğer bu davranış ve özelliklerini birkaçına sahipseniz, standartların üzerinde bir zekanız var demektir.

Müzik dersleri aldıysanız

Birçok çalışma, çocuklukta bir müzik aleti çalmayı öğrenmenin çocuk gelişimine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Bu araştırmalardan biri, 4- 6 yaşları arasında sadece bir aylık müzik dersleri alan öğrencilerin sınav puanlarını önemli derecede iyileştirmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bugün birçok şeyi düşünen biriyseniz bu çocukken ilgilendiğiniz bir müzik aleti sayesinde olabilir.

En büyük kardeş olmak

İlginç bir araştırma, bir ailedeki büyük kardeşlerin, küçük kardeşlerine kıyasla IQ konusunda avantajlı olduğunu ortaya koydu. Ailedeki büyük kişinin küçüğüne göre daha başarılı olma eğilimi de bunu gösteriyor.

İnce bir beliniz varsa

2006'da yapılan bir araştırma zeka ile vücut yapısı arasında ilginç bir bağlantı ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, bir kişinin beli ne kadar geniş olursa, bilişsel yetenekleri de o kadar zayıf oluyor.

Anne sütü aldıysanız

İngiltere ve Yeni Zelanda'lı bilim adamları yaklaşık 3.000 çocuğu inceledi ve anne sütü alan çocukların emzirilmeyenlere göre IQ testlerinde neredeyse 7 puan daha fazla aldığını ortaya koydu.

Çocukken kitap okuduysanız

Erken yaşlarda başlayan kitap okuma alışkanlığı zekayla doğru orantılı. Hatta henüz okuma bilmeyen , altı bezli bir bebek kitaplara ilgi gösteriyorsa akılı demektir. Okumayı daha erken söken çocukların ilerleyen zamanlardaki sınavlarda da daha başarılı olduğu söyleniyor.

Solaksanız

Son araştırmalar, solak kişilerin düşünce farklılıklarına yöneldiğini, sorunları çözmek için daha yaratıcı düşünme biçiminde olduğunu gösteriyor. Sol elini kullanan kişiler zor durumlardan nasıl kurtulacaklarını daha iyi biliyor.

Sık sık endişeleniyorsanız

Endişeli insanlar, eylemlerinin muhtemel sonuçlarını hep düşündükleri için neden- sonuç ilişkisini daha iyi kuruyor. Bu da beynin ekstra çalışması demek.

Uzun boyluysanız

Princeton Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar , uzun boylu çocukların akranlarından daha iyi çalıştıklarını ve büyüdüklerinde daha fazla para kazandıklarını gösterdi. Boyunuzla gurur duyabilirisiniz.

Komik biriyseniz

Mizah duygusu parlak bir zekâyla birebir ilişkilidir.400 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada, karikatür sahneleri için eğlenceli altyazılar yazılması istendi. IQ'su yüksek çocukların daha zeki espriler yaptıkları gözlemlendi.

Meraklıysanız

Meraklı insanlar daha rafine bir düşünce biçimine sahiptir ve uzun vadede yeni şeyler keşfetmek ve kendileriniz geliştirmek için çaba sarf ederler.

Mükemmeliyetçi bir yapınız varsa

Akıllı olan insanlar genellikle mükemmeliyetçilerdir. Bir şeyin standart oluşundan tatmin olmazlar. Eğer spor yapıyorsa ekipteki en iyi oyuncu o olmalıdır, dolayısıyla da daha çok çalışır.

Gece çalışıyorsanız

Geceleri ayakta olanlar, erken uyuyanlara oranla daha büyük bir zekâya sahiptir. Bilim adamları zeki kişilerin yeteneklerinin sınırlarını genişletmek için gece çalıştıklarını doğruluyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.