Uykunuzu iyileştirmek ve uyku kalitesini artırabilmek için birkaç ipucu:

Bir program yapın. Her gece aynı saatte yatmak, biyolojik saatinizin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzensiz bir uyku programının ardından uyku kalitesi ve süresi kötüleşir.

Sakinleştirici bir yatma zamanı rutini oluşturun. Yatmadan önce dinlendirici bir rutini benimsemek uyumaya başlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, sakinleştirici müzik dinlemenin bazı gruplarda uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Rahat bir ortam yaratın. Sessiz ve karanlık bir odada, rahat bir sıcaklıkta uyumak, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Çok sıcak veya gürültülü ortamlar kötü uyku ile sonuçlanabilr.

Kafeini, alkolü ve nikotini en aza indirin. Çalışmalar, kafein, alkol ve nikotin kullanımının uyku kalitesini düşürdüğünü göstermektedir. Öğleden sonra ve akşam kafein almamaya çalışın.

Elektronik cihaz kullanımınızı azaltın. Cep telefonlarının ve elektronik cihazların aşırı kullanımı, düşük uyku kalitesini beraberinde getiriyor. Yatmadan önce oda ışıklarına maruz kalmak bile uykunuzu olumsuz etkileyebilir.

Daha aktif olun. Çalışmalar gün içinde hareketsiz olmanın kötü uyku ile ilişkili olduğunu ve bunun tersine gün boyunca egzersiz yapmanın gece daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Uyku meditasyonunu deneyin. Meditasyon ve rahatlama eğitimleri, araştırmalar net olmasa da uyku kalitesini ve beyin fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.