Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Laktoz intoleransı, en yaygın gıda intoleranslarından biridir. Laktoz intoleransı, sütteki ana şeker olan laktozu parçalayan enzim laktazın vücutta üretilmemesi nedeniyle oluşur.

Tüketilen laktoz miktarını sindirmek için yeterli laktaz olmadığında, bulantı, kramplar, ishal ve şişkinlik meydana gelebilir. Semptomların ciddiyeti, kişinin tükettiği laktoz miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Bugün sizlere laktoz intoleransının belirtilerinden ve nasıl hafifletilebileceğinden bahsedeceğim.

Laktoz intoleransı belirtileri

Laktoz intoleransı belirtileri, laktoz içeren gıdaların sınırlandırılması veya hiç tüketilmemesi ile hafifletilebilir.

Laktoz içeren yiyecekler arasında dondurma, yumuşak peynirler (örneğin süzme veya krem ​​peynir) gibi süt ve süt ürünleri bulunur. Bazı kişiler fermantasyon işlemi sırasında laktoz içeriği azalan gıdaları, örneğin yoğurt ve sert peynir gibi mayalanmış süt ürünlerini daha iyi tolere edebildiklerini görebilir.

Gıdalardaki gizli laktozu tanımlamak için ambalaj etiketlerini okuyabilirsiniz. Etiketlerde yazan peynir altı suyu, lor, süt yan ürünleri, kuru süt katıları ve yağsız kuru süt tozu gibi içerikler laktoz içerdiğini gösterir.

Laktoz intoleransının, rahatsız edici bileşiğin laktoz yerine süt proteini olduğu, inek sütü protein alerjisinden farklı olduğunu unutmayın.

Çocuklarda süt ve süt ürünleri için neler yapılmalı

Süt ve süt ürünleri, büyüyen çocuklar için önemli bir enerji, protein ve kalsiyum kaynağıdır. Çocuğunuzda laktoz intoleransı varsa, şunları yapabilirsiniz:

- Düşük laktoz veya laktoz içermeyen süt seçin.

- Kalsiyum takviyeli soya sütü, pirinç sütü, yulaf sütü veya fındık sütü verin. Soya sütlerinin çoğu, protein bakımından inek sütüne eşdeğer olsa da, pirinç, yulaf ve fındık sütlerinin protein içeriği genellikle önemli ölçüde daha düşüktür.

- Her seferinde küçük miktarlar verin, örneğin ½ fincan süt ve toleransa göre miktarı yavaş yavaş artırın.

Sorularınız e-posta ile iletebilirsiniz.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.