Vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşılayan güneş, çocukların sağlıklı gelişimi için de gerekli. Güneş bir yandan bedenimiz için fayda sağlarken UV, A ve B gibi zararlı ışınlarıyla göz sağlığına zararlı etkilerde bulunabiliyor. Peki, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı göz sağlığımızı nasıl koruyacağız? Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, güneşin tadını doyasıya çıkarırken gözlerimiz için almamız gererken önlemlere değiniyor.

çocuklarda güneş gözlüğü

Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalı

Havaların güzelleşmesiyle birlikte çocuklar, açık havada daha fazla vakit geçiriyor. Güneşten gelen UV, A ve B ışınları cildimize olduğu kadar gözlerimize de zararlı etkilerde bulunabiliyor. Özellikle çocukların cildi ve gözleri daha hassas olduğu için, bu ışınlardan daha fazla etkileniyor. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak katarakt, sarı nokta hastalığı (maküla bozukluğu) ve kuş kanadı (pterjium) gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor.

Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, ''Çocukların güneşli günlerde temiz hava almasını sağlarken bir yandan da güneşin zararlı etkilerine karşı gözlerini korumamız gerekiyor. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuklar mümkün olduğunca güneşten korunmalı. Güneşe temas edeceğimiz zaman geniş siperli şapka ve mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıyız ve bu gözlük mutlaka %100 UV korumalı olmalı. Çocuklarda güneş gözlüğü konusunda ebeveynler bilinçli yaklaşmalı, göz sağlığının korunması için küçük yaşlardan itibaren çocuklarda yüz yapılarına uygun güneş gözlüğü kullanmalı. Güneş gözlüğü alırken %100 UV korumalı güneş gözlüğü tercih etmek, üsten ve yanlardan gelecek ışınları önlemek için gözlüğün geniş sınırlı ve sarmal yapıda olmasına dikkat edilmeli'' dedi. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde direkt temastan kaçınmak ve göz kuruluğu oluştuğunda suni gözyaşı damlası kullanmak da göz sağlığının korunması için alınması gereken önlemler arasında.