İHA'nın haberine göre, Uzman Diyetisyen Işın Sayın, çocukların okuldaki başarını artırmak adına ebeveynlere ceviz önerisinde bulundu. Cevizin çocukların zihinsel gelişimini olumlu etkilediğine dikkat çeken Sayın, "Çocuklara her gün 7 ceviz yedirin" dedi.

Öğrencilerin eğitim hayatındaki başarısının sağlıkbeslenmeyle yakından ilgili olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Işın Sayın, cevizin çocukların zihinsel gelişimindeki önemini vurguladı.

Ebeveynler dikkat

Çocukların okulda kaldığı sürede mutlaka kaliteli beslenmesi gerektiğini dile getiren Dyt. Sayın, "Çocuğun büyüme gelişmesi ve ders başarısı bakımından sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok değerlidir. Çünkü başarı da, sağlık da sürprizlere bağlı değildir. Çocuğunuzun okul çantasında her gün mutlaka ceviz olsun. Toplam 7 adet cevizin her gün düzenli olarak tüketilmesi önemlidir.

ceviz

Cevizde bulunan elzem yağ asitleri, yetişkinde Alzheimer'a karşı koruyucuyken, çocuklarda beyin fonksiyonlarını destekler. B vitaminleri sinir hücresi sağlığı için günlük olarak gereklidir. Demir ve çinko da, hafıza ve beyin fonksiyonlarında görevli olduğu bilinen önemli minerallerdir. Bunların hepsini birlikte içeren ceviz, okul çağı çocuklarının ders başarısı ve zihinsel gelişimi için oldukça değerlidir" diye konuştu.

Cevizi kabuklu olarak alın

Sağlıklı bir zihinsel gelişim için çocukların okul çantasından günde 7 adet cevizin eksik edilmemes konusunda aileleri uyaran Dyt. Sayın şunları kaydetti: "Mümkünse kabuklu olarak aldığınız cevizi kırarak yedirin. Dışarıda satılan açık cevizlere dikkat! Bahsi geçen elzem yağ asitleri açık cevizde, havayla temas süresi uzadıkça yararlılığını yitirir, koku ve tat değişikliği de kanıtıdır. Kavrulmuş olanlarda da yüksek ısı nedeniyle besin değeri önemli ölçüde azalır. Elzem yağ asitleri için değil, damak zevki için kavrulmuş ceviz yemiş oluruz. Kavrulma işlemi sırasında neyse ki sadece mineral kaybı yoktur. Çiğ ceviz ve çiğ kuru yemişler çok daha yararlıdır."