Sinemalarda ardı ardına gösterime giren ve minik seyircileri salona çekmeyi amaçlayan animasyon filmlerde, korku teması her geçen gün daha da artıyor.

Çocukların hayal güçlerinin sonsuzluğuna seslenen sinema yapımcıları ve yönetmenler, karanlık yanı bol korku ögeleriyle harmanlanmış animasyon filmlere yöneldi. Son günlerde küçük sinemaseverlerin beğenisine sunulan ve sadece miniklerin değil büyüklerinde izlediği korku gerilim türündeki yapımlar arasında ParaNorman, Frankenweenie ve Otel Transilvanya gibi filmler yer alıyor.

Bu yapımlarda ruhlardan ve zombilere, drakulalardan mumyalara ve kurt adamlara kadar korku dünyasının pek çok ünlü karakteri beyaz perdeye yansıyor.

10 YAŞINDA BİR ÇOCUK RUHLARLA VE ZOMBİLERLE SAVAŞIRSA

Minik sinemaseverler ilk olarak geçen haftalarda gösterime giren ''ParaNorman''la korktu. Yaşadığı kasabayı zombiler basan ve kasaba halkının ondan başka yardım isteyecek kimsesi olmayan Norman adında ölü insanların ruhlarını görebilen, onlarla konuşup iletişime geçebilen 10 yaşlarında bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı yapımda, Norman'ın zombilere, hayaletlere, cadılara ve laftan anlamayan yetişkin insanlara karşı verdiği mücadele anlatıldı. Tim Burton'ın çok sevdiği stop-motion tekniğiyle ve de üç boyutlu çekilen ikinci animasyon film olma özelliğindeki ParaNorman'ın yönetmenliğini Sam Fell ve Chris Butler üstlenirken orijinal senaryo Chris Butler'a ait.

Box Ofice Türkiye verilerine göre ParaNorman'ı 5 hafta 3 günlük zaman zarfında Türkiye'de 51 bin 571 kişi izledi. Yapımcı firma Amerika'da 55 milyon 500 bin 883 dolar, Türkiye'de ise 660 bin 452 lira hasılat elde etti.

BİR ÇOCUK KÖPEĞİNİ YENİDEN YAŞATMAK İSTERSE

Yine Tim Burton'ın 1984'te çektiği 29 dakikalık kendi kısa filmi ''Frankenweenie''nin 2011 teknolojisiyle yeniden uyarlaması olan ''Frankenweenie'', bir erkek çocuğuyla onun köpeğini yeniden diriltme çabası ve sonrasında yaşadıklarını sinema perdesine taşıdı. Fikir babası, yönetmeni ve yapımcısı Tim Burton olan projenin senaryosunu ise John August yazdı. Siyah-beyaz ve 3 boyutlu olarak çekilen filmin orijinal seslendirme kadrosunda Winona Ryder, Martin Short, Catherine O'Hara, Martin Landau, Charlie Tahan gibi isimler yer aldı. Box Ofice Türkiye verilerine göre Frankenweenie'yi 3 haftada 21 bin 366 kişi izledi. Film yapımcısına Türkiye'de 280 bin 676 lira, ABD'de 34 milyon 238 bin 127 dolar kazandırdı.

TÜM CANAVARLAR BU OTELDE

Genndy Tartakovsky'nin yönetmenliğini yaptığı ''Otel Transilvanya''nın senaryosunu da David Stern, Robert Smigel ve Genndy Tartakovsky birlikte yazdı. Türkçe seslendirme kadrosunda Aydoğan Temel, Hazal Erdal, Harun Can, Engin Alkan ve Şebnem Ünaldı yer alırken hikaye Drakula'nın beş kazık üstüne oturtulmuş lüks işletmesi Otel Transylvania'da geçiyor. Canavarlar ve yaratıkların aileleriyle, gerçek kimliklerini insanlardan saklamadan rahatça yaşayabildikleri otelde işler Drakula'nın kızının doğum gününü kutlamak istemesiyle işler karışıyor. Ünlü canavarları oteline çağıran Frankenstein, en büyük korkusu da böylece başına gelmiş oluyor. Kızı, yanlışlıkla otele gelen bir insanoğluna aşık oluyor. Box Office Türkiye verilerine göre yapım 10 günde kadar 120 bin 942 kişi tarafından seyredildi. Film yapımcısına Türkiye'de 1 milyon 468 bin 652 lira, ABD'de ise 143 milyon 542 bin 75 dolar hasılat kazandırdı.

AA