Çocuk sahibi olmak doğal bir süreç olmakla birlikte son yıllarda çiftlerin en büyük problemi haline geldi. Bu durumun en önemli nedenleri kötü ve dengesiz beslenme, sigara dumanı, hava kirliliği ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam faktörleri. Böyle bir ortamda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. İşte sperm kalitesini arttıran besinler.

Bitter çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, faydası da daha fazla olmaktadır. Özellikle yüzde 85 kakao oranı içerenler tercih edilmelidir.

Kabak çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol oynayan çinko açısından çok zengin bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içerir. Çiğ olarak salatalarla tüketilebilir.

Yaban mersini

Mükemmel bir anti enflamatuar ve antioksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

Nar

Adeta süper gıda diyebiliriz "nar” için. İltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkiye sahiptir.