İlkokula başlayan, ders çalışma alışkanlığını bir türlü edinemeyen çocuğa "Tembelsin sen, tembel” denir sürekli. Hiç durup düşünülmez, acaba alışkanlık kazandırmak adına bir şey yapıldı mı? Ardından kabullenilen "etiket” çocuğun kimliği haline gelir.

Çocukların tüm hayatlarını etkiliyor

Psikolog Elvan Kandemir aileleri, bilinçsizce yapıştırılan her etiketin çocuğun şimdiki ve gelecekteki hayatının her alanına yansıdığı konusunda uyarıyor. Kandemir, çocukların bu etiketleri kimi zaman silkinip üzerlerinden atmaya çalıştığını ama çoğu zaman başaramayıp, kabullendiklerini belirtiliyor. Aileler çoğu zaman yapıştırdıkları etiketlerle, çocukların diğer alanlardaki olumlu davranışlarının ya da özelliklerinin gelişmesini de bilmeden engellemiş oluyor.

Olumlu etiketleme eğitim sisteminde de var

Etiketlemenin eğitim sistemimizin içinde bile yer aldığını belirten Elvan Kandemir, her öğrenciye eşit özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Parlak öğrencilerin övülüp, daha az başarılı ya da daha problemli görülen öğrencilere ilgisiz davranılmamasına, sınıftaki her öğrenci ile aynı oranda ilgilenilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Hayatta daima başarılı, mutlu ve sağlıklı olmaları istenen çocukların kendilerini değersiz değil, tam tersine çok değerli hissettirecek, benlik algılarını zedelemeyecek sözcüklerle tanımlanması böylece toplumda hak ettikleri yere sahip olmaları için öz güvenli bireyler olarak yetişmeleri için ailelere ve eğitimcilere büyük görev düşüyor.