Güneş ışınları ve özellikle Ultraviyole B cilde doğrudan etki eden bir tümör başlatıcısıdır, diğer bir deyişle mutlak kanser yapıcıdır. Her ne kadar cilt, Ultraviyole B'ye karşı bir korunma mekanizmasına sahipse de, fazla Ultraviyole B'ye maruz kalmak, cildin bu koruma yanıtını hasara uğratır, dolayısıyla fazla UV-B(ultraviyole B) ciltte gittikçe artan oranda hasara yol açar. Sonuç olarak uzun süreli UV-B etkisi kanser oluşum riskini arttırmaktadır.Çocuklarda UV-B'ye bağlı hasar, ilk olarak cilt yanığı şeklinde kendini gösterirken, yapılan araştırmalarda cilt yanığını çok yaşamış çocukların erişkin yaşa geldiklerinde cilt kanseri görülme riskinin çok arttığının saptanması, UV-B'nin özellikle çocuklarda, yıllar içinde katlanarak devam eden kanser yapıcı etkisinin olduğunu göstermektedir.

NE KADAR GÜNEŞ YANIĞI, O KADAR KANSER RİSKİ

Yani, çocukta bugün ne kadar cilt yanığı olursa, ileriki yaşlarda, tüm kanserlerin içinde en habis kanser türü olan "malign melanom" görülme riski o kadar artar. Bu riskin azaltılmasında güneş kremleri çok etkili olamadığından oral güneş koruyuculara olan ihtiyaç son yıllarda çok fazla artmıştır.

Yapılan araştırmalara göre güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve bu etkilerin yol açtığı kanserleşme riskine karşı koyan besinler (ve içedikleri etken bileşikler); Brokoli (Sulforofan), Üzüm çekirdeği (Proantosiyanidinler), Üzüm Kabuğu (Resveratrol), Zerdeçal (Kurkumin), Yeşil Çay (EGCG), Deve Dikeni (Silymarin), Renkli sebzeler (Karotenoidler) ve Balık (Omega 3 Yağ Asitleri; EPA - DHA) olarak sıralanmıştır. Çocuklar genellikle bu besin bileşiklerini doğal beslenme ile alamaz, fakat bu besin bileşiklerini içeren, güneşin zararlı etkilerinden ve güneş ışınları nedeni ile ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek kanserlerden çocukları koruyan bazı çocuk ürünleri mevcuttur.

Bu ürünler Türkiye'de "Nutrigen Çocuk Gelişim Şurupları" markası altında geliştirilmiş Nutrigen Vegy, Nutrigen Omega ve Nutrigen Üzüm'dür. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; tüm dünyada çocukların güneş kremi sürülmeden güneşe çıkarılması yasaktır; çünkü güneş ışınları ve özellikle Ultraviyole B bilindiği gibi hem kanser yapar, hem de cilt yanığı oluşturur.

D VİTAMİNİ ALMALI

Fakat bunun yanında ciltte D vitamini sentezini başlatan da yine UV-B dir. Dolayısıyla UV-B den korunmak ve D vitamini eksikliğinin önüne geçmek için özellikle çocuklarda yaz döneminde, hassas ciltlerine uygun yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak ve bu kremlerin çocuklarda D vitamini sentezini %98 oranında azaltması nedeni ile de çocuklara zaman zaman D vitamini takviyesi yapmak gerekmektedir.

Nutrigen Çocuk Gelişim Şuruplarından Nutrigen Omega, Vegy ve Üzüm ile hem güneşin zararlı etkilerine karşı korunma sağlandığı hem de güneş kremleri kullanımına bağlı olarak gerekli miktarda sentezlenemeyen D vitamininin çocuğa takviye edildiği belirtilmektedir. Yaz çocuklar için özgürlük, eğlence, mutluluk demek, doğayla buluşmak demek...

En sevdikleri mevsimde, onlar için en güvenli güneş koruyucuları kullanın; "Genisol Çocuk" güneş kremini ve Nutrigen'i unutmayın!