ÖZEL HABER

Mutlu evliliklerde çok önemli bir faktördür cinsel yaşam. Fakar kadınların çoğunda görülen cinsel isteksizlik ilişkilerin sarsılmasına zemin hazırlıyor. Birçok kişinin problemi olan ve evliliklerin bitmesine kadar sebep olabilen cinsel isteksizlik hakkında kadınvekadın ekibi olarak işin uzmanından çok önemli bilgiler aldık...

Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı ve Ürojinekolog Prof. Dr. Ateş Karateke kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenlerini, cinsel isteği artırmak için neler yapılması gerektiğini anlattı...

Kişinin bir partnerle ilişkiye girme arzusu cinsel istek olarak tanımlanmaktadır. Buna yazılı ya da görsel erotik materyallere karşı ilgi, fanteziler, cinsel partnere yönelik dikkat, cinsel içerikli rüyalar gibi arzularda eşlik edebilir. İnsanlarda görme, dokunma, koklama, duyma, tatma, duygu ve düşünceler gibi çok sayıda uyarı cinsel isteğe neden olabilir. Fiziksel ve bedensel olarak bir sorunu olmayan herkeste cinsel istek vardır. Kadınlarda cinsel isteksizliğin olması azalmış cinsel istek bozukluklarından ya da kadının cinselliği başlatmak ya da partnerinden almış olduğu uyarıya cevap verecek ruh halinin olmamasından kaynaklanır.

Kadınlarda cinsellikten keyif almama nedenleri

- Kadınların bir kısmının ahlaki, kültürel, dini nedenlerden dolayı cinsel dürtülerini baskılaması.

- Kadının orgazm olacak kadar uyarılamaması nedeniyle cinsel isteğinin düşük olması.

- Geçmişte kadının yaşamış olduğu cinsel istismar ya da tecavüz gibi nedenlerle cinsel isteğin azalması.

- Kadında cinselliği baskılayan bir etken olarak kontrolü kaybetme korkusu sayılabilir.

- Kadında gebelik korkusu olması cinselliği baskılar. Çiftlerin bebek istememesine rağmen etkin bir korunma yöntemi kullanmamaları nedeniyle kadında cinsel isteksizlik olabilir.

- Yeterli derecede uyarılmasına rağmen, orgazm olmasına rağmen yine de cinsel isteksizlik sorunu bulunan kadınlar vardır. Bu kadınlar cinsellikten hoşlanmalarına rağmen yine de cinsel birlikteliğe istek duymayabilir.

Cinselliğin görev haline gelmesi isteksizlik nedeni

Kadının cinselliği istememesine rağmen sırf partnerini memnun etmek için ilişkiye girmesi halinde bundan zevk alması beklenemez. Kadında cinsel isteksizliğin kronik hale gelmesi durumunda partneriyle olan ilişkisi de zedelenecektir. Kadınların yarısında etkili olan cinsel isteksizlik, kadınların bundan kaygı duymasına neden olmaktadır. Araştırmalarda kadınların yüzde 44'ünde partnerlerinde olan ereksiyon sorunu nedeniyle cinsel istek azalması tespit edilmiştir. Cinsel ilişkinin kadında ağrıya sebep olması da kadını cinsellikten uzaklaştıran bir etkendir.

Cinsel isteksizlik nedenleri

- Kadının kullanmış olduğu doğum kontrol hapları, depresyon ya da epilepsi tedavisi için kullandığı ilaçlarda cinsel isteği azaltan bir etkendir.

- Alkol kullanma alışkanlığının fazla olması cinsel isteğe olumsuz bir etki yapar.

- Kadınların cinsel organ ya da üreme organlarına yapılmış cerrahi girişimler sonrasında vücut görünümünün değişmiş olması, üremeyle alakalı endişelerin olması cinsel istek bozukluklarına neden olabilir.

- Menopoz dönemine giren bir kadında hormon seviyelerinin düşmesi nedeniyle vajinal kuruluğa bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı olması cinsel isteksizlik yaratabilir.

- Gebelik döneminde ve emzirme sürecinde olan hormonal değişimler bu dönemin yarattığı olumsuz duygular yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak kadınların cinsel isteklerinde azalmaya neden olur.

Hormon tedavilerinin cinsel isteğe etkisi

Menopoz dönemine giren kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu olduğunda hormon destek tedavisinin uygulanması yaşam kalitesinde ve cinsel bozukluklarda belirgin bir iyileşmeye neden olabilir. Ancak bu tedaviyle testosteron türevlerinin ses kalınlaşmasına ve erkek tipi saç dökülmesine neden olduğu da bir gerçektir.

Kadınlarda östrojen tedavisi hap, flaster ya da jel formunda verilebildiği gibi lokal olarak vajinaya krem ya da fitil formunda verilebilir. Östrojen verilen kadınlar meme kanseri ve kardiyak rahatsızlıklar açısından takip edilmelidir. Menopoz döneminde östrojene ilave progesteron hormon tedavisinin endometrium kanserinin önlenmesi amacıyla verilmelidir.

Cinsel isteği artırmada dokunma egzersizlerinin faydası

Hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların düzenli olarak egzersizle ve diyetle kontrol altına alınması kilonun ideal seviyeye düşürülmesi kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını iyileştirdiği gibi cinsel isteğin artmasına da neden olur. Kendini sevmeyen, kendi bedenini tanımayan bir kişinin cinsellikten zevk almasını ya da cinselliğe karşı istekli olmasını beklemek yanlıştır. Bu nedenle cinsel isteksizlik yaşayan kadınların önce kendi bedenini ve cinsel organlarını tanımasını sağlayacak egzersizlerle cinselliği keşfetmesi sağlanmalıdır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.