Cinsel isteksizlik yaşayan insanlar genellikle cinsel birleşmeden kaçınır, kaygı duyar ya da korkarlar. Bazen, bu durum "ketlenmiş cinsel arzu”, "cinsel kaçınma” ya da "cinsel iğrenme” gibi terimlerle de isimlendirilir. Erkeklerde cinsel iktidarsızlık gibi fiziksel problemleri içeriyor olsa da genellikle cinsel isteksizlik, fiziksel bir nedenden kaynaklanmaz. Kadınlar da, erkekler de bu rahatsızlığı yaşayabilir.

Belirtileri

Cinsel isteksizliğin ana belirtisi, cinsel arzu ya da ilgide azalmadır. Ayrıca cinsellik konusu gündeme geldiğinde korku ya da kızgınlık hissedilmesi de belirtiler arasındadır. 2011 Küresel Bağımlılık Konferansı'nda, Dr. Sanja Rozman, bu durumda bir kişinin cinsellikten kaçınma saplantısına sahip olabileceğini açıklamıştır. Ve bu saplantı hayatınızı baskılamaya dahi başlamış olabilir.

Nedenleri

Fiziksel ve duygusal problemler, cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Fiziksel nedenler;

-Hormon dengesizlikleri

-Yeni doğum yapmış olmak

-Emzirmek

-İlaç kullanımı

-Yorgunluk

Yaygın duygusal nedenler;

-Cinsel istismar yaşamış olmak

-Tecavüz

-Cinselliğe olumsuz bakış açısı

-Partnerle yaşanan güç mücadeleleri

-İletişim problemleri

Tanı

Cinsel isteksizlik tanısı koymak oldukça zordur. Bu durumu tespit etmek için tek yanlı testler mevcut değildir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla ya da rehberinizle bunu konuşun. Bir rehber, psikaytrist ya da cinsel terapist belirtilerinizi teşhis etmede size yardımcı olabilir. Sağlık danışmanınız sizden, altı çizilen sağlık durumları ile ilgili testler isteyebilir. Örneğin; kan testleri hormon dengesizliklerini gösterebilir. Bu dengesizlikler, cinsel arzunuzu engelliyor olabilir.

Tedavi

Hormon tedavisi, cinsel isteksizlikler yaşayan bazı insanlar için en etkili tedavilerden biri olabilir. Düşük testosteron ya da östrojen seviyeleri nedeniyle ketlenmiş cinsel isteksizlik yaşayan yetişkinler, bu tıbbi tedaviden faydalanabilirler. Hormon tedavisi, özellikle ereksiyon bozukluğuna bağlı olarak cinsel istek azlığı yaşayan erkekler için umut verici olabilir. Menapoza giren düşük istekli kadınlar da ayrıca hormon değişimi tedavisinden yararlanabilirler.

Terapi

Cinsel isteksizliğin duygusal sebeplerinin tedavisine ise muhakkak önem verilmelidir. Etkili iletişim ve uyuşmazlıkların çözümü yetenekleri, çiftlere cinsel problemlerinin belirlenmesinde yardımcı olabilir. Çift terapisi, ilişki eğitimi ya da cinsel terapi seansları da etkili olabilir. Eğer cinselliğin yanlış olduğu ile ilgili bir düşünceniz varsa ya da cinsel travma yaşadıysanız, bu sorunlarınızı profesyonel bir terapistle çalışmalısınız.

Cinsel isteksizlik vs. Cinsel bağımlılık

Cinsel isteksizlik yaşayan bazı insanlar, aynı zamanda cinsel bağımlılık belirtilerinden de mustarip olabilmektedirler. Cinsel İsteksizlik: Cinsel Kendinden Nefretin Üstesinden Gelmek kitabının yazarı Dr.Patrick Carnes, cinsel isteksizlik ve cinsel bağımlılık rahatsızlıklarının birçok insanda aynı inanış sistemlerinden geldiğini belirtmektedir. Bu nedenle bu iki problemi madalyonun iki yüzü olarak düşünebiliriz. Birinin hayatını kontrol etme ihtiyacı, ümitsizlik duyguları, ve cinsellikle ilgili kaygı, iki durumda da ortak olarak görülmektedir. Cinsellik bağımlıları, hayatlarında kontrolü ele almak ve olumsuzluklarla baş etmek anlamında son derece takıntılı olmakla beraber seçimlerinde gelişigüzel karar verirken, cinsel isteksizlik yaşayan insanlar sahip olmak istedikleri kontrolü cinselliği reddederek elde ederler.

Genel bakış

İnsanların cinsel isteksizliğe karşı genel bakışı çok çeşitlilik gösterir. Tıbbi otoriteler, altta yatan diğer sağlık sorunlarınıza bağlı olarak oluşan cinsel isteksizliğin onarımının kolay olduğunu düşünürken, durumun derin psikolojik sebeplerine bağlı tedavisinin ise daha zor olduğunu belirtmektedir.

Cinsel bağımlılık tedavisi hizmetleri veren birçok merkezin, cinsel isteksizlik tedavisi için de programları bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Partnerinizle açık iletişim kurmanın yollarını arayın, böylece siz problemlerinizle yüzleşirken onun da reddedilmiş hissetmemesini sağlayabilirsiniz. Cinsel zorluklarınız üzerinde çalışırken, cinsellik içermeyen ilgi ve dokunuşlara odaklanın. Bu ilişkinizin geleceği için umut verici olurken, birbirinize hala bağlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: www.healthline.com

Hülya Akhan

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.