Çin'in kuzeyindeki Harbin kentindeki buz ve kar festivali, dünyadaki önemli yapıtların buzdan taklitleri ile ziyaretçilerini efsunluyor. Festivalde buzdan dev Ayasofya Müzesi minyatürü de dikkat çekti.

Harbin'de bu yıl 32'ncisi düzenlenen Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali'nde İstanbul'daki Ayasofya Müzesi, Rus Katedrali, Avrupa mimarisine ait önemli yapıtların yanı sıra Çin saraylarının renkli lazer ışıklarıyla süslenen buzdan dev minyatürleri yerli ve yabancı ziyaretçilerini rengarenk kristal bir dünyaya götürüyor.

Buzdan kaydıraklar yoğun ilgi görüyor

Festival alanını daha rahat gezmek isteyenler için renkli ışıkla süslenmiş faytonlarla turlar düzenlenirken, alandaki buzdan kaydıraklara halk yoğun ilgi gösteriyor.

buz festivali

Buzdan Ayasofya Müzesi

Festivaldeki buzdan dev Ayasofya Müzesi minyatürü, mimarisi ve özellikle minaresi ile halkın yoğun ilgisini çekerken, ziyaretçiler minyatür önünde bol bol fotoğraf çektiriyor.

Harbin buz festivali gece görüntüsü ile ziyaretçilerini cezbetse de, katılımcılar gündüz Güneş Adası Parkı'nda geniş alana kurulu insan, hayvan ve farklı figürlerde yapılmış buz ve kardan heykelleri dolaşırken, buz bisikleti ve kaydıraklarla eğleniyor.