Un ve fazladan yağ içermeyen, şekeri kıvamında, gerçek vanilyanın tadına tat kattığı hafif bir İtalyan tatlısı panna cotta. Kremadan tadını alan bu tatlı, ipeksi dokusu ve çilek sosuyla kaşık kaşık yeniyor.

Malzemeler

400 ml. sıvı krema
2 su bardağı süt
1/2 su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı toz jelatin (1/4 su bardağı soğuk suyla karıştırılacak)
1 adet vanilya çubuğu

Çilek sosu için:

600 gram küçük boy çilek
3 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı buğday nişastası

Nasıl yapılır

Tatlının kıvamını veren toz jelatini pürüzsüz olması için; 1/4 su bardağı soğuk suda karıştırarak eritin.Krema, süt ve toz şekeri ayrı bir tencereye ekleyin.

Vanilya çubuğunu bir bıçak yardımı ile uzunlamasına ortadan ikiye ayırın. Bıçağın ucu ile tatlıya esas aromayı verecek olan kabukların iç kısmını kazıyın.Çubuk vanilyanın kazıdığınız iç kısmını tencereye ilave edin. Süt, toz şeker ve vanilya ile karıştırdığınız kremayı, kısık ateşte kaynama derecesine gelene kadar pişirin.

Toz jelatin karışımını tencereye aktarıp kaynatma işlemini kısa bir süre daha devam ettirip ocaktan alın. Pürüzsüz bir kıvam alması için süzgeçten geçirilen tatlıyı, porsiyonluk kalıplara paylaştırın. Servis kaselerinin üst kısımlarında bir parmak yüksekliğinde boşluk kalmasına özen gösterin.

Yapraklarından ayırdığınız çilekleri bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdükten sonra ince ince dilimleyin. Toz şeker ilave ederek, bir sos tenceresinde kaynatıp kıvamını nişasta ile bağlayın.

Servis kaselerine hazırladığınız çilek sosunu ilave edin. Oda sıcaklığında sıcağını attıktan sonra kıvam alması için 3 saat kadar buzdolabında bekleyen tatlıları soğuk olarak servis edebilirsiniz...

Afiyet olsun...