Tüm yedikleriniz ve içtikleriniz cilidinizi etkiler. Antioksidanlar, C, D, E, K vitaminleri ve B kompleksi, kolin ve folik asit içeren gıdaların hepsi, vücudunuzu hücresel düzeyde değiştirerek sağlıklı bir metabolizma haricinde parlayan bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Sağlıklı beslenmek ayrıca cilt ve diğer kanser riskini azaltır ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korur.

Cilt vücudun en büyük organıdır, bu nedenle besleyici gıdalara herhangi bir iç sistem kadar tepki vermesi mantıklıdır. Zamanın izlerini geri çevirmek ya da bir ofiste bütün gün geçirmek zorunda kaldığınız gerçeğini gizleyen nemli ve ışıltı bir cilt istiyorsanız, diyetinizi geliştirmek bunun en iyi yoludur. İşte yemeyi seveceğiniz yaşlanma karşıtı gıdalar...

Avokado

Sağlıklı yağlara vücudumuzun ihtiyacı vardır. Ama işin püf noktası doğru yağ türü olması gerektiğidir. Avokado, cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olan birçok sağlıklı tür içerir. 700'den fazla kadının diyetlerini inceleyen bir araştırma, avokadoda olduğu gibi çok sayıda sağlıklı yağ yemenin büyük elastikiyete sahip daha pürüzsüz bir cilt sağladığını buldu.

Avokado ayrıca, cildinizi zararlı güneş ışınlarından koruyabilen bileşikler içerir. Avokado ile sağlıklı bir E vitamini ve C vitamini dozu da alırsınız. Bu, yıpranmış görüntünüzü önlemeye yardımcı olur.

Bitter çikolata

Diyet yoluyla cildinizi iyileştirmek için kısıtlayıcı bir beslenme planına uymak zorunda değişsiniz. Çikolatanızı yiyebilir ve harika görünebilirsiniz. Birkaç çalışma, nemlendirilmiş cilde katkıda bulunan bazı spesifik antioksidanlar bakımından kakao tozunun zengin olduğunu belirlemiştir. Her gün biraz bitter çikolata yerseniz, cildinizin daha az pürüzlü ve parlak olduğunu görebilirsiniz ve cildiniz güneş yanığına daha uzun süre dayanabilir.

Kakao tüketmenin başka bir yararı, kan akışını iyileştirmesi ve böylece bu kritik besin maddelerinin daha fazlasını cilde iletmesidir. Ancak en az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata tercih etmek en iyisidir. Bu size fazladan şeker almadan sağlıklı faydalar sağlayacaktır. Diyette çok fazla şeker kolajeni parçalayabilir ve ciltte yıpranmalara neden olabilir.

Domates

Domatesler lezzetli ve çok yönlüdür, onlardan sıkılmak zordur. Taze, pişmiş veya sos haline getirilmiş olsun, domatesler bir yemeğin parlayan yıldızı olabilir veya diğer malzemeleri ustaca destekleyebilir. Domateslerden, pullu cildi önlemeye yardımcı olacak iyi miktarda C vitamini alırsınız.

Ancak daha da iyisi, domatesler betakaroten, lutein ve likopen dahil olmak üzere tüm büyük karotenoidleri içerir. Bu güçlü antioksidanlar cildi güneş hasarından korur. Daha heyecan verici olan, diyetinizdeki karotenoidleri tamamen emmek için en iyi şekilde bir tür yağla yenilmesidir. Bunu aynı anda biraz avokado, peynir, zeytinyağı veya fındıkla harika bir atıştırmalığa dönüştürebilirsiniz.

Ceviz

Haberlerde, genel olarak yağlı tohumların ve özellikle cevizlerin, ideal yağ asitlerinin ideal oranını nasıl içerdiği hakkında çok şey görmüşsünüzdür. Vücudumuz bu esansiyel yağ asitlerini sağlıklı hücre zarlarının yapı taşları olarak kullanır ve bunları vücudumuzda üretemediğimiz için omega 3'leri ve omega 6'ları yiyeceklerden almamız gerekir. Bir diğer büyük omega 3 kaynağı somon, uskumru gibi yağlı balıklardır .

Omega 3 (EFA) için ceviz tüketimi önemlidir, çünkü cilt dostu antioksidanlar, E vitamini, C vitamini ve selenyumun yanı sıra 25 gram başına 4-5 gram protein içerirler. Cevizler de yağ bakımından zengin olduğundan, tüketimde aşırıya kaçmamak en iyisidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.