Bir matematik sistemi üzerine kurulmuş olan Chubbuck Metot, oyuncuyu derinlerde kendisiyle yüzleştiriyor ve oyuncuya sürekli kendisini geliştirebileceği bir alan sağlıyor. Stanislavski, Meisner, Adler, Hagen gibi birçok metodun geliştirilmiş ve oyuncuyu bütünüyle tamamlayacak şekle getirilmiş hali olan bu tekniği; Charlize Theron, Brad Pitt, Elisabeth Shue, Halle Berry, Sylvester Stallone gibi dünyaca ünlü yıldızlar kullanıyor.

Oyuncuya neler kazandırıyor

Chubbuck Metot ile öğrencilere sektörün kalbinde, platonun ilham veren ortamında eğitim alma fırsatı sunuluyor. Pek çok dizi ve filmin set ortamına da tanıklık edebilen öğrenciler, her biri alanında uzman ve öncü isimler tarafından edindikleri teorik bilgileri pratiğe dökme şansı elde ederken profesyonel hayata da hazırlanıyor. Hedefe ulaşmaya çalışmak, Chubbuck Metot'unun temelini oluşturuyor. Ivana Chubbuck'a göre, bu tekniği kullanan herhangi bir oyuncu her zaman izleyicilere umut veren güçlü karakterler yaratmayı seçecektir.

Chubbuck Metot araçları

Chubbuck Metot, oyuncuların karakterlerini daha iyi anlamalarına ve kendi kişisel deneyimlerini, acılarını ve ihtiyaçlarını kullanarak rollerini kişiselleştirmelerine yardımcı olan 12 araç kullanıyor. Chubbuck Metot'u, 12 aracın yanı sıra, oyuncuya daha derin duygulara nasıl erişeceğini, sahne partneriyle nasıl reaksiyon oluşturacağını, organik korku yaratmayı, seri katilin ya da psikopatın zihnini nasıl anlayacağını ve alkol veya uyuşturucuların gerçek kullanımı olmadan nasıl gerçekçi bir oyunculuk göstereceğini farklı yöntemlerle anlatıyor.

Türkiye'de Chubbuck Metot

Türkiye'de Chubbuck Metot eğitimlerinin mentörlüğünü, ülkemizde bu tekniğin eğitimini vermeye yetkili tek isim olan, Harika Uygur yürütüyor. En fazla 10 öğrencinin kabul edileceği ve öğrencilerin ön görüşme ile kabul edildiği eğitimler, 17 yaş ve üstü katılımcılara açık.

"Kendini ne kadar iyi tanırsan, o kadar iyi bir oyuncu olacaksın. Sizi neyin derinden etkilediğini anlamanız gerekiyor. ”

- Ivana Chubbuck

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.