Eskiden çantalar moda sembolü olmaktan çok fonksiyonelliği ile değerlendirilirdi. Tarihte, para keseleri çanta işlevini görürken, Eski Roma'da erkeklerin bellerinde taşıdıkları para keseleri zenginliklerini simgelerdi.

Şimdi de benzer bir durum var: Her sezon yeni bir çanta modeli, sizin 'moda ifadeniz' oluyor. Binlerce dolarlık bu tasarım çantalar mali durumunuzu da gözler önüne seriyor, tabii eğer 'çakma' değilse! Tasarımcı imzası taşıyan çantaların bu kadar önem taşımasında moda dergilerinin payı büyük. Her sezon bir çanta 'it bag' (o çanta) ilan ediliyor, moda tutkunları da ona sahip olmaya çalışıyor. Bir de gece ve gündüz bulunduğunuz ortama uygun, kıyafetinizle uyumlu çantalarınızın olması gerekiyor. Böylece çanta bağımlılığı başlıyor.

Çanta bağımlılığından nasıl kurtulabilirsiniz

- Bağımlılıktan bir anda kurtulamazsınız. Çünkü moda dergilerini karıştırdığınızda karşınıza çıkan 'o' çanta, size "Beni al" diye seslenecektir. O sese kulak vermeyin!

- İkinci adım olarak, bir bütçe yapın. O çantaya ya da çantalara vereceğiniz parayla başka neler alabileceğinizi gösteren bir bütçe olmalı bu. Unutmayın ki, bir çanta parasıyla ev geçindirilebilir. Bütçeye aylık masraflarınızı da yazınca ortaya çıkan rakam sizi caydıracaktır.

- Her ay farklı bir çanta almak yerine, daha uzun süre kullanacağınız klasik bir modele para ayırın.

- Anlık heveslerinize "Hayır" demeyi öğrenin. Moda dergilerinde gördüğünüz, yıldızların taşıdığı çantalara aldanmayın. Çoğu, tasarımcılar tarafından reklam için onlara hediye ediliyor. Yani Hollywood yıldızları bile çantaya sizin kadar para harcamıyor.

- Sezonun çantasını alamadığınız için moraliniz bozuksa, çantalarınızı gözden geçirin ve kullanmadıklarınızı ikinci el mağazalarında ya da sitelerinde satmaya çalışın. Bu kazanç moralinizi düzeltecektir.

- Sezonun 'o' çantasına aldanmayın. Sizin için gerçek 'o' çanta, seneler sonra bile rahatlıkla kullanacağınız çantadır.

- Herkesten farklı olmak kadar hoş bir şey var mı? Tanınmış tasarımcıların çantaları yerine vintage dükkanlarından özgün modeller bulun.

- Çanta kiralayan sitelere bakın. Binlerce dolara satın almaktansa aylık ya da haftalık olarak kiralayın.

- Bunlar size bir şey ifade etmiyor, hâlâ 'o çanta'dan istiyorsunuz. Sizi durduramayız, alın ve gururla taşıyın. Ama kötü bir haberimiz var: O çanta, yeni bir model çıkar çıkmaz 'out' olacak!