İşin getirdiği sorumlulukları üstlenmek, iyi bir anne, eş, evlat ve arkadaş olabilmek, buna ek olarak ev düzenini layıkıyla yerine getirmek, çalışan annelerin gündelik hayatlarının doğal bir parçası. Bu zorlu mücadeleyle birlikte yalnızca stres, yetersizlik ve suçluluk duygusunu getirmiyor, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor.

Doğru zamanda doğru şeye odaklanın

İşteyken çocuklarınızı düşünme huyunuzdan vazgeçin. Aksi takdirde ister istemez başarısızlığa sürüklenirsiniz. Aynı şekilde eve girdiğiniz andan itibaren zihninizin de ailenizle birlikte olması için uğraşın. Yarım kalmış ler, yarın yapacağınız toplantılar, masanızda sizi bekleyen dosyaları kapının ardında bıraktığınızdan emin olun. Bunları ertesi gün halledeceğinizi düşünerek unutun. Çünkü çocuklarınız ilginizi onlara vermediğinizi hemen anlayacak ve doğal olarak atağa geçeceklerdir. Emin olun, küçücük bebeğiniz bile aklınızın onda olmadığını hemen hissedebilecek yetenektedir.

Çocuklarınıza görev verin

Hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız çocuklarınıza görev vermeyi deneyebilirsiniz. Ona küçük görevler vererek hem eğlenmesini sağlayabilir hem de üzerinizdeki yükü hafifletebilirsiniz. Mesela; telefonunuzu istemek, kapıyı açmasını söylemek, oyuncaklarını sepete koydurmak gibi… Biraz daha büuük çocuğunuz var ise işiniz daha da kolaylaşır. Onlara odalarını toplama alışkanlığı kazandırabilir, kıyafetlerini katlamayı öğretebilir, eğer kardeşi varsa onunla ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Emin olun, bunu düzgün bir biçimde yaptığınızda çocuğunuz rica ettiğiniz her işi seve seve yapacaktır.

Önceliklerinizin farkında olun

Ne için çalıştığınızı, ne için her gün işe gittiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Bu dünyadaki en değerli varlığınızın çocuklarınız olduğunu, onu mutlu etmenin önceliğiniz olduğunu bilin. Akşam eve döndüğünüzde yorulmuş, bunalmış olabilirsiniz. Çok stresli bir gün geçirmiş ve sadece dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ama karşınızdaki küçük insanın bunu ne kadar anlayacağını düşünmelisiniz. Kendinizi onun yerine koymalı, bütün gün annesinin geleceği saati beklemiş küçük çocuğun mutsuz bir anneyle karşılaştığında ne hissedeceğini anlamaya çalışmalısınız.

Ev işleri konusunda yardım alın

Eğer bunun için bütçeniz yoksa başka masraflarınızdan kısarak, evinize yardımcı almayı düşünmelisiniz. Her gün olmasa bile en azından haftada bir kez bunu yapmaya çalışmalısınız. Çünkü bu şekilde sizi yoran bir sürü işten kurtulmuş olacaksınız. Hafta sonlarınızı bütün gün temizlik, ütü işleriyle geçirmek yerine ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.

Kendinizi de ödüllendirin

Çocuklarınız takdiri hak ettiklerinde ödüllendirirsiniz ya; işte bunu kendinize de yapın. Arada sırada kendinizi şımartın. Bu kadar işin üstesinden geliyorsunuz. Birilerinin sizi takdir etmesini beklemek yerine, bunu kendiniz yapın. Haftada bir günü kendinize ayırın. Mesela, işten çıktığınızda hemen eve gitmeyin. Şu güzel bahar akşamlarında sevdiklerinizle ya da tek başınıza küçük yürüyüşler yapın. Güzel bir yere gidin ve şöyle mis gibi kokan sıcak bir kahve için. Ya da istediğiniz herhangi başka bir şeyi yapın. Arda sırada kendinize ayıracağınız bu küçük zaman dilimleri sayesinde, enerji depolayacak ve sorumluluklarınızı çok daha keyifli bir şekilde yerine getireceksiniz.

Yaratıcı olun

Kendinize daha çok vakit ayırmak için yaratıcı çözümler üretmeyi bilmelisiniz. Örneğin; akşam eve geldiğinizde halletmeniz Gerek bir işiniz varsa bacağınıza yapışıp kalan çocuğunuz buna izin vermiyorsa bunun gibi durumlarda alternatif çözümler üretebilirsiniz. Örneğin; çocuğunuza bir oyun oynayacağınızı, ikinizin de bir görevi olduğunu, kim daha önce bitirirse onun istediğinin yapılacağını söyleyebilirsiniz. Ya da boya kalemleri vererek boayama yapması bir süreliğine oyalanmasını sağlayabilir. Çamaşır mı katlamanız gerekiyorsa kocaman sepetin içinden kendi kıyafetlerini ayırmasını isteyebilir, kimin daha çok kıyafeti varsa onun tatlı yiyeceğini söyleyebilirsiniz. İşte bu gibi taktikler sayesinde, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki önerileri dikkate alarak, koşturmaca içerisinde geçen hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırabilirsiniz. Eğer öyleyse, çalışan annelerin bunları duymaktan mutlu olacağını düşünebiliriz.