Fransa'da yapılan araştırma ile bilim adamları C vitamini eksikliği ile inme arasında bir bağlantı kurdu. 130 kişi ile yapılan araştırmaya göre beyin kanaması geçirmiş kişilerde C vitamini eksikliği görüldü.

C vitamini bağışıklığı güçlendiriyor, bağ dokusunun oluşmasını sağlıyor. Turunçgiller, brokoli, kivi ve biberde bol miktarda bulunan C vitamininin eksikliğinde, kansızlık, bağışıklık sisteminde zayıflık, eklem ağrısının yanı sıra beyin kanamasına da neden oluyor. Uzmanlar yetişkin bir kişinin günde en az 70 mg C vitamini alması gerektiğini vurguluyor.

Beyin kanaması geçirenlerde C vitamini eksikliği görüldü

Fransa'daki Pontchaillou Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. Stephane Vannier başkanlığındaki ekip; C vitaminin etkilerini araştırdı. Çalışmada beyin kanaması geçirmiş 65 kişi, sağlıklı 65 kişiyle kıyaslandı. Araştırmaya dahil olan sağlıklı kişilerin C vitamini değerinin normal düzeyde olduğu, daha önce beyin kanaması geçirenlerde ise eksik olduğu görüldü. C vitamini vücutta antioksidan görevini yerine getiriyor. Vücut direncini arttıran C vitamini aynı zamanda bağ dokusunun oluşmasını da sağlıyor. C vitamin ayrıca vücudun demiri tutmasında da etkili oluyor. Dr. Stephane Vannier de meyve ve sebze açısından zengin beslenmenin yanı sıra C vitamini takviyesinin de önemini vurguluyor. Amerikan Nöroloji Derneği tarafından 30 Nisan'da düzenlenecek olan yıllık toplantıda bu araştırma masaya yatırılacak.

Sigara içenler sürekli almalı

Uzman Doktor Nilgün Polat / Medical Park Antalya Hastanesi Nörolog

Yapılan birçok bilimsel çalışma beyin kanaması ve inme geçirenlerin kanlarında C vitamini düzeyinin sağlıklı kişilere göre düşük olduğu tespit edilmiştir. C vitamininin özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Özellikle sigara içenlerin düzenli olarak C vitamini almaları gerekmektedir. Düzenli meyve ve sebze tüketimi birçok hastalık gibi beyin kanamasına karşı da koruyucudur.

İnmeye neden olabiliyor

Uzman Doktor Özgür Şamilgil / Florence Nightingale Hastanesi

Damar elastikiyetinin ve dayanıklılığının azalması ve damar sertliği inmenin temel sebepleri olduğundan C vitamini eksikliği bu hastalıkların oluşmasında önemli rol oynuyor. Damar duvarının zayıflaması yüksek kan basıncıyla yırtılmaya ve beyin içinde kanama sonucu inmeye neden olabiliyor. Bu durumun C vitamini eksikliği olan kişilerde daha sık rastlandığı eskiden beri yapılan araştırmalarda gösterilmiş.