Gardırobunuzdaki günlük kıyafet ve aksesuarlar göründüğü kadar masum değil. Kadınların yaşadığı sağlık problemlerin% 73'ü giydikleri kıyafetlerden ve aksesuarlardan kaynaklanıyor. Moda diye giydiğimiz kıyafetlerle farkında olmadan sağlığımıza zarar veriyoruz.

Dar pantolonlar

Dar pantolonlar, bacakları sıkması nedeniyle bacaklara zarar veriyor. Yaygın olarak kullnılan bu parçalar, kan dolaşımı, damarlar hatta sindirim sistemini olumsuz etkiliyor. Sinirler üzerinde yaptıkları baskı nedeniyle uyluklarda hissizlik ve ağrı da sonuçlardan bazıları.

Yüksek topuklu ayakkabılar

Araştırmalar, kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ayak problemi yaşadığı sonucuna vardı. Eklem ağrısı, ayak bileği burkulmaları, sinir hasarı bunlardan sadece birkaçı. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, sorumlusu severek giydiğiniz yüksek topuklu ayakkabılar. Özellikle uzun mesafeli bir yürüyüşe çıkmayı planlıyorsanız, ayaklarınız için daha rahat tercihler yapmalısınız.

Ağır küpe ve kolyeler

Yapılan son araştırmalara göre, kulak deliklerinin % 20'sinde bakteri enfeksiyonu geliştiği görüldü. Büyük ve ağır küpelerin kullanımı, kulakların kepçe olmasına yol açıyor ve plastik cerrahi gerektiren sonlara kadar varıyor. Aynı şey kolyeler için de geçerli. Yaşadığınız boyun ağrısının nedeni, kolyeleriniz olabilir.

Kravatlar

Giydikleri yüzünden acı çekenler yalnızca kadınlar değil. Yapılan araştırmalarda erkeklerin % 67'si bedenlerinden daha küçük gömlekler giyiyor. Sonuç olarak, küçük gömlekler ve sıkı kravatlar kan dolaşımını azaltır, göz içi basıncını arttırır, baş ağrılarına neden olur, boyun hareketini sınırlar ve sırt ve omuzlarındaki kas gerginliğini arttırır.

Küçük sutyenler

Yanlış sutyen bedeni sırt, omuz ve omurga ağrısı gibi sayısız soruna neden olabilir. Sutyen aldığınızda, muhakkak denemelisiniz. Büyük göğüsleriniz varsa, ince askılardan kaçınmalı, daha küçük bir üstünüz varsa metal parçaların zarar vermediğinden emin olmalısınız.

Parmak arası terlikler

Plaj için sık kullanılan bir aksesuardır fakat yeteri kadar güvenli değildir. Bu tür terlikler, ayaklarda kolaylıkla enfekte olabilecek sıyrıklara neden olabilir. Dahası, çok düz olan parmak arası terlikler, ağırlığınızı topuklarınıza daha fazla vererek sırt ağrısına neden olur.

Korseler

Sıkı bir korse, nefes darlığı, kas ağrısı ve kan dolaşımı gibi sorunlara neden olabilir.

Büyük çantalar

Kadınların çantalarında her şeyi bulundurmaları bilinen bir gerçek. Bu nedenle büyük çanta demek daha fazla ağırlık demek. Bu da omuz ve kas ağrılarına neden olur, eklemlere zarar verir.

Kalem etekler

Kadınlar tarafından tercih edilen moda parçalardan biri olan kalem etekler, bacakları birbirini aşırı yaklaştırması nedeniyle denge problemlerine neden olur. Düşme olasılığı artar. Yürümek ve arabaya binmek gibi hareketleri kısıtlar. Ancak en önemli zararı, kas gerilmesi ve diz deformasyonlarına neden olmasıdır.