Bana Bir Soygun Yaz

Ünlü mafya babası Hacamat'ın kendisine emanet ettiği yüksek meblağı yanlışlıkla kaybeden Onur, kolunu mafyaya kaptırınca iki arkadaşlıyla birlikte Hacamat'tan ve kendi icadı olan 'hacamat' işkence aletinden kurtulmak için verdiği mücadeleyi anlatan Bana Bir Soygun Yaz haftanın bir diğer yerli komedisi. Onur, Çetin ve Süleyman Hacamat'tan kaçamayacaklarını fark ettiklerinde kafalarında bir soygun yapma fikri doğar. Yönetmenliğini Biray Dalkıran'ın üstlendiği ve oyuncu kadrosunda Hakan Yılmaz, Çetin Altay, Umut Oğuz ile Mehmet Usta'nın yer aldığı filmin senaryosu ise İnci Uluçay'a ait. Film, Araf ve Cehennem 3D gibi filmleriyle tanınan yönetmen Dalkıran'ın ilk komedi denemesi olarak da dikkatleri çekiyor.

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey)

Edebiyat dünyasının olduğu kadar sinema dünyasının da önemli isimlerinden birine dönüşen, yarattığı Orta Dünya evreniyle milyonlarca insanı kendine bağlayan İngiliz yazar J.R.R. Tolkien'in Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey) adlı başyapıtından sinemaya uyarlanan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, tıpkı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde olduğu gibi yine Peter Jackson yönetmenliğinde ve yine üçleme olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ilk filmi olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, Bilgo Baggins'in 13 cüceyle birlikte Ejderha Smaug'tan kendilerine ait olanı geri alma mücadelesine odaklanıyor. Serinin ikinci filmi The Hobbit: The Desolation of Smaug 13 Aralık 2013'de ve son film "The Hobbit: There and Back Again 3D" 18 Temmuz 2014'de vizyona girecek. Filmde Martin Freeman, Ian McKellen, Cate Blanchettt, Orlando Bloom, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Evangeline Lilly ve Richard Armitage rol alıyor.

Tepenin Ardı

Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa'da 40 kentte vizyona girecek olan, Berlin Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Taypey Film Festivali, Karlovy Vary Film Festivali, Saraybosna Film Festivali, Paliç Film Festivali, Osian Cinefan Film Festivali, Batum Film Festivali'nden ve son olarak Asya Pasifik Film Ödülleri'nde büyük ödül En İyi Film Ödülü'nü kazanan Tepenin Ardı ülke festivallerinin ardından nihayet ticari vizyonda seyirciyle buluşuyor. Emin Alper'in yönettiği ve Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür ile Berk Hakman'ın başrolde yer aldığı film, sakin bir kasabada mülklerini koruma derdindeki üç nesilden oluşan aile bireylerinin yavaş yavaş şiddete dönüşen ilişkilerine odaklanıyor. Western filmlerini andıran atmosferi ve mekân kullanımıyla gerilim dolu bir aile trajedisini gözler önüne seren film özellikle "erkeklik meselesi"ni masaya yatırıyor.

Sen Dünyaya Gelmeden (Venuto al Mondo - Twice Born)

İtalyan yönetmen Sergio Castellitto'nun eşi yazar-senarist Margaret Mazzantini ile ortaklığının yeni filmi Sen Dünyaya Gelmeden (Venuto al Mondo), Mazzantini'nin ülkemizde de yayınlanan aynı isimli kitabından beyazperdeye taşındı. Başrolde Penélope Cruz ve Emile Hirsch'ü izlediğimiz yapımın uluslararası kadrosunda ülkemizi de ilgilendiren bir isim yer alıyor: müzisyen rolünde seyrettiğimiz Saadet Işıl Aksoy. İlk gösterimini Toronto Film Festivali kapsamında yapan Sen Dünyaya Gelmeden, oğlu Pietro ile birlikte savaştan sonra Saraybosna'ya tekrar giden Gemma'nın burada geçmişe dönerek yaşadığı travmatik anılarını anlatıyor. Film bir anlamda Gemma'nın yaşadığı yolculuğun izdüşümünü sunuyor seyircisine. "Yugoslavya'daki savaş oldukça gerçekti" diyen yönetmen, filmi hakkında "Filmin kendisi ya da inandırıcılığı bu gerçekleri göz ardı edemez. Bu yüzden "gerçek" bir film; illa gerçekçi olmasa da, yine de etik bir hikaye, dokunaklı bir belge ve psikolojik bir rapor aynı zamanda." şeklinde konuşuyor.

beyazperde.com