Kısa veya uzun evliliklerin hemen hepsinde, tartışmalar ve kavgalar olabiliyor. Bu kavgalar bazen incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden, bazen de ciddi ailevi sorunlardan kaynaklanıyor. Evliliği temelinden sarsacak sorunlar için uzman yardımı almak şart. Fakat küçük tartışmaları büyütmeden önlem almak elinizde. Sizin de evinizde yaşanan sinir bozucu durumları ve başa çıkma yöntemlerini araştırdık. Çünkü aslında kimse çöpü çıkarmadığı için boşanmak istemiyor.

Planlar yapmak

Çiftler arasındaki en yaygın tartışma sebebi tek taraflı plan yapmak. Taraflar, birbirlerinin fikrini sormadan emrivaki yapabiliyor. Kadın, dışarıda bir gün geçirmek isterken, erkek arkadaşlarıyla akşamki maçın hayalini kurabiliyor. Uzmanlar, böyle bir durumla karşılaşan çiftlerde iletişim taktiği uygulamanın doğru olacağını söylüyor. Bu davranışın, karşı tarafa kendini nasıl hissettirdiğinin açıklanması, tartışma büyümeden atılacak ilk adım olarak görülüyor. Tek taraflı yapılan planlar, lerin birbirlerine saygı duymadığı hissini uyandırıyor. Bu nedenle oluşan rahatsızlık, konuşulmadan tartışma boyutuna taşınınca ciddi bir probleme dönüşebiliyor.

Eve geç kalmak

Bu husus, özellikle çalışmayan ev hanımlarını rahatsız ediyor. Eşlerin, dışarıda fazla vakit geçirmesi ve eve geç gelmesi eğer rutin bir hal aldıysa tartışma kaçınılmaz oluyor. Her tartışma, geç gelen tarafın bulunduğu yerde rahatsız olmasını, dolaylı olarak da evden uzaklaşmasına neden oluyor. Bunun çözümü de eşinize sakin ve sevgi dolu bir yaklaşımda bulunmak. Eşinize, geç kaldığında başına bir şey gelmiş olabileceği endişesi taşıdığınızı belirtin. Kendisinin sizin için ne kadar önemli olduğundan bahsedin. Karşılıklı empatiyle sorunu çözebilirsiniz.

Temizlik

Eğer bir taraf düzenli ve temiz, diğer taraf aşırı dağınıksa evde durum biraz zor olabilir. Fakat yine de tartışmaya değmeyecek bir durumdur. Son derece dağınık olan eşinize, kendisinin ebeveyni gibi davranmak istemediğinizi, ev işlerine yetişemediğinizden kendisine ayıracak vakti bulamadığınızı, bu durumu saygısızlık olarak algıladığınızı belirtin. Düzelme sürecinin biraz zaman alacağını unutmayın. Çünkü alışkanlıklar kolay değişmiyor.

Çöpü çıkarmak

Eğer bir kapıcınız varsa bu sorun olmayabilir. Ama yoksa kimsenin bu işi yapmaktan heyecan duymadığını bilmek gerekiyor. Böyle bir nedenden dolayı çıkan tartışmaları, iş bölümü yaparak çözüme kavuşturabilirsiniz. Ortak bir ev hayatında üstlenilen görevleri taraflar arasında paylaştırabilir, çöpü atmak istemeyen eşe başka bir sorumluluk verebilirsiniz.

Aile zamanı

Kimin ailesinin ziyaret edileceği konusu da evliliklerde yaşanan tartışmaların başında geliyor. Her tatil döneminde güdeme gelen bu sorun için savaşmak yerine, aile ziyaretlerini yüklediğiniz anlamları paylaşmak ve dönüşümlü bir program yapmak doğru olacaktır. Aile ziyaretleri dışında, alternatif tatil programları oluşturmak her iki tarafı da mutlu edecektir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.