Hayatımız, bizi mutlu edecek şeylerle doldurursak, işkoliklik, ilişki bağımlılığı, internet bağımlılığı, yeme bozukluğu, spor bağımlılığı vb. gibi sorunlarla karşılaşmayız. Yalnız kalan birey, yapılabilecek pek çok faaliyet ve üretken davranış yerine genelde rutin bir yaşam ve tek aktivite odaklı yaşar. O halde yalnızlık korkumuzu yenmek istiyorsak, tek düze yaşam tarzımızı değiştirmeliyiz. Farklı aktiviteler ile hem daha çok mutluluk kaynağı geliştirir hem de yalnız kalmanın aslında fırsata dönüşebileceğini görmüş oluruz.

müzik dinlemek

- Kitap okuyabilmek, çeşitli içerikte yazılar yazabilmek, resim, müzik gibi sakinleştiren sanat dallarında kendimizi ifade edebilmek, el becerisi ile ürünler ortaya koyarak sevdiklerimize hediye etmek ve karşılıklı bir mutluluk yaşamak.

- Dernek üyelikleri kanalıyla manevi huzur yaşamak ya da kendini geliştirmek gibi aktiviteler yalnız zamanların sosyalleştirilmesi ve etkili kullanılması anlamında faydalı olabilir.

sıkıntı

Boş zamanlarımızı, iş dışına bırakıyorsak, iş saatlerini uzatmadan bitirmeli, öncesinde de plan yapmalıyız. Planı olmayan kişi "yapacak bir şey yok, aklıma bir şey gelmiyor” diyerek ya tekrar işlerine odaklanacak ya da bir şey yapmamanın verdiği sıkıntı ile internet, TV, uyuma vs. gibi ihtiyacı olmayan davranışlara sürüklenecektir.

- Yalnızlık korkusunu, ancak kendimizi mutlu edebilme potansiyelimizi fark ederek ve ürüne çevirerek yenebiliriz.

kendini mutlu etmek

Kendinı mutlu etmek

Kendini mutlu etmek ile yalnızlık korkusu arasında ters orantı vardır. Kişi kendisini mutlu edebildikçe, yalnızlığı bir tehlike değil, fırsat olarak görmeye başlar. Kendimize zaman ayırmak, daha çok spor, sosyal faaliyet, istediği yaşam tarzını yaşama gibi seçimler için daha fazla fırsatı olabilmektedir. Yalnızlık karkuşu azaldıkça kişinin motivasyonu azalır.

- Pes etmek ve kabuğuna çekilmek yerine kendisini mutlu etmek için çözümler üretmeye başlar. O halde yalnızlığın olumsuzluk içerdiği düşüncesini değiştirmeliyiz. Yalnızlığımızı sevmeliyiz. Yalnızlıktan korkmadıkça daha cesur ve girişken olur, girişken oldukça da daha çok ilişkiler kurar ve daha az yalnız kalırız.

sağlıklı bir yaşam

Sağlıklı bir yaşam için

Üretin

Sevin

Sosyal olun

Spor olun

Az yiyin

Serhat Yabancı

İlişki ve Evlilik Terapisti

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.