Vücutta pek çok işlevi olan böbreklerin sağlığını korumak için doğal besinlerin gücünden faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, 10 Mart Dünya Böbrek Günü öncesinde böbrek sağlığına iyi gelen besinleri anlattı.

Yoğurt böbreğin doğal ilacı

Kalsiyum ve D vitamini içeriğiyle yoğurt, böbrek sağlığında önemli besinlerdendir. Özellikle yemek aralarında tüketilen yoğurdun böbrek sistemini düzenleyici ve çalışmasına yardımcı etkisi mevcuttur. Taze meyve veya sebzelerle karıştırılarak tüketilen yoğurt, meyvelerin C vitamini ve mineral etkileri ile birleşince böbrek fonksiyonlarını olumlu etkiler.

Kabak çekirdeğinin temizleyici etkisi var

Çinko ve demir mineralleri bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, omega 3 etkisiyle de böbrek hastalıklarında çok etkilidir. Şeker dengeleyici ve böbrek sistemlerini temizleyici etkisi oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren ve depresyon, kronik halsizlik gibi durumlara olumlu etki eden bir özelliktedir.

balkabağı

Bal kabağı böbrek taşı oluşumunu engeller

Bal kabağı özellikle böbrek taşı sorunlarına karşı etkili bir besindir. Balkabağı içerisinde yer alan kalsiyum, böbrek taşı oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Elma böbreklere kalkan görevi görüyor

Özelikle kırmızı elma, böbrek hastalıklarının tedavisine destek verdiği gibi hastalıklara yakalanmamak için koruyucu bir kalkan görevi de üstlenir. Böbrekleri temizler ve lif içeriğiyle süzme işlemini en iyi şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur. Günde 1 orta boy elma böbrek sağlığı için önemlidir.

su içmek

Su dengesi için maydanoz önemli

C vitamini etkisi yüksek olan maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin temizlenme ve çalışmasına destek olma konusunda birebirdir. Özellikle böbrek hastalıklarında su durumu ve dengelenmesinde vücuda yardımcı olur. Maydanoz her sabah kahvaltısında çiğ olarak tüketildiğinde demir emilimi ve depoların doldurulmasında yardımcı olur. Maydanozun enerji verici ve lif etkisi yüksektir. Üreme sistemi ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Mürdüm eriği böbrek hastalıklarına karşı savaşır

Vücutta demir emilimine yardımcı olan mürdüm eriği, A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Mürdüm eriği, böbrek başta olmak üzere, kalp ve kolesterol hastalıklarına da iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır ve iyi bir antioksidandır.

somon

Somon tedavi edici bir role sahip

Omega 3 içeriği yüksek olan balık grupları, böbrek hastalıklarında toparlayıcı ve tedavi edici görev görür. Tıpkı elma gibi hasta olmadan önce de hastalıktan koruyucu ve böbreğin rahat bir şekilde tüm fonksiyonları gerçekleştirmesi için gerekli olan tüm mineralleri de içerir. Çinko ve demir içerikleri böbreklerin çalışması ve hastalıkların seyrinin olumlu yönde değişmesi konusunda yardımcıdır.

Pirinç dengeli tüketildiğinde böbrekler için faydalı

Pirinç ve pirinç lapaları böbrek hastalıklarında kaybolan kalorilerin yerine konması ve hastalık seyrinin düzelmesi, yaşam kalitesinin artması açısından oldukça önemlidir. Pirinç, şeker hastalıklarında dikkatli tüketilmelidir. Yüksek şekeri olan böbrek hastalarında hastalığın seyrini olumsuz yönde değiştirebilir ancak şekerin düzenlendiği durumlarda pirinç bizlere böbreklerin olumlu yönde tedavi edilmesinde yardımcı olur.