Black Friday, ABD'de ortaya çıkmış, alışveriş çılgınlarına indirim günü olarak biliniyor. Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma günü olarak belirlenen bu alışveriş günü, 1952'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilmiş.

2005'ten bu yana da tüm yılın neredeyse bütün alışverişinin bir güne sığdırıldığı, markaların stoklarının adeta tükendiği, kadınların dört gözle beklediği o renkli gün…

Black Friday, resmi bir tatil değil, özellikle bize göre bir alışveriş çılgınlığı. Ama Kaliforniya ve bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına "Şükran Günü'nden sonra” adıyla bir tatil veriliyor.

alışverişin tarihi

Alışverişin tarihi

2000'li yıllar geldiğinde gelişen dünyayla ihtiyaçlar ve öncelikler de değişti tabii. 2000'li yıllara kadar sabah 06.00'da açılan mağazalar, 2000'lerden sonra sabah 04.00'de açılmaya başladı. 2011'den sonra ise bazı mağazalar 24 saat hizmet vermeye karar verdi. Yıllar geçtikçe elbette bu durumda gelişecekti.

Günümüzde artık markaların internette ve mağazalarında yaptıkları çılgın indirimler söz konusu…

2017 Black Friday

2017 Black Friday

Heyecanlı bir bekleyişle günler sayıldı; şimdi de saatler kaldı. Bu yıl Black Friday indirim günü 24 Kasım'a denk geldi. Binlerce marka, binlerce ürününde yaptığı indirimle müşterilerinin gönlünü fethedecek.

Tarih 24 Kasım olarak belirlense de devir internet devri. Haliyle internet sitelerinden indirim uygulayacak olan markalar 23 Kasım, yani bugünden satışlara başlıyor. Hal böyle olunca size de sevdiğiniz markaların stratejilerini takip etmek kalıyor.

Hadi bakalım, hepimize yüz güldüren bir alışveriş olsun.