Zararlı yiyecek ya da içeceklere kendimizce yüklediğimiz "Aslında içinde şu da var, o kadar da zararlı değil" inanışları zamanla bir efsaneye dönüşse de, bunların sadece bizim doğru bildiğimiz yanlışlar olduğu gerçeği değişmiyor.

Mesela granül kahveler... Siz de sert bir kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? O zaman tercihinizi Türk kahvesinden yana kullanmak için çok önemli sebepleriniz var.

granül kahve

Granül kahve bir zehir mi

Granül kahve, Türk kahvesi ile kıyaslanamaz derecede zararlı bir içecek. Çünkü içerisinde tatlandırıcı, kavrulmuş kakao ve yakılmış fındık kabuğu var. Yani bilinenin aksine granül kahvelerin içinde kahve yoktur; sadece kahve tadı vardır. İçeriğindeki yakılmış fındık kabuğu ve kakao öğütülerek kahve görünümü de sağlanmış olur. Kokladığınızda o kavruk yanık hissiyatı işte bundan kaynaklanır.

Granül kahveler bu yapısı ile vücutta hormon değişikliği yapar.

süt tozu

Süt tozunun oluşum hikayesi

Süt tozu da, bildiğimiz sütün kimyasalarla yakılıp süt özünün dibe çökertilmesinden elde ediliyor. Daha sonra da içine melamin ekleniyor. Melaminsiz olmuyor, çünkü melamin süt tozundaki proteini açığa çıkarıyor.

Melamin ise, tabaklarda kullanılan bir petrol maddesi.

Sütün rengi beyaz, ancak yakıldığında haliyle rengi de koyulaşyor. İşte bu rengi açmak için de melamin ve erkaster kullanılır. Bu işlemden sonra süt tozu kemik rengi görünümünü alır.

granül kahve

Granül kahve ve süt tozu birleşince

Süt tozu insan vücudunda karaciğer ile savaşan bir suçludur. Karaciğerin yağ toplamsına sebep olur. Bir sonraki adım ise vücudun yağlanması ve damar yollarının tıkanmasıdır.

İşte granül kahve içeriği ve hatta bir de şeker ile birleşen süt tozu, en nihayetinde kanser riski taşımaktadır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.